Lekcja świadomego kupowania, czyli jak zacząć robić zakupy zero waste?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jesteś na spacerze, ale przypadkiem wstąpiłeś do sklepu po gazetę? Nie zabrałeś ze sobą torby, a poza tym wziąłeś jeszcze kilka przekąsek? Zacznij robić świadome zakupy zero waste! Podpowiadamy, jak zacząć.

Lista zakupów i przygotowania do wizyty w sklepie

Przede wszystkim przed każdymi zakupami zrób listę potrzebnych produktów. Powinna być ona dopasowana do planowanego jadłospisu, a także aktualnych zapasów. Sprawdź czy nie masz ryżu, makaronu czy puszki z pomidorami w szafie. Może wcale nie musisz kupować kolejnych produktów, bo masz je jeszcze w zapasach.

Zabierz ze sobą torby na zakupy, które są wykonane z materiału. Ograniczaj plastik i dbaj o środowisko!

W supermarkecie

Kiedy już znajdziesz się w sklepie, szukaj produktów, które można kupować na wagę. To lepsze rozwiązanie niż kolejne opakowanie warzyw czy owoców pakowanych w plastik. Jeśli możesz, wybieraj też sklepy, które mają produkty spożywcze od lokalnych dostawców. Wspieraj polską gospodarkę i wybieraj świadomie. Zostały tylko wygięte marchewki, dziwnego kształtu ogórki albo sałata nie pierwszej świeżości? Zanim trafią na śmietnik, możesz z nich zrobić pyszny koktajl.

Jeśli nie masz możliwości zakupu na wagę, zamiast plastiku, wybieraj szkło. Takie opakowanie możesz później wykorzystać ponownie.

Stawiaj na sezonowość produktów – dzięki temu Twoje dania będą świeże i smaczne. Zwracaj uwagę na dolne półki, tam często mieszczą się tańsze zamienniki, jednak mogą nie różnić się wcale składem od tych produktów, które znasz z reklam.

Właśnie – zawsze czytaj skład produktów spożywczych i stawiaj na te, które są najmniej przetworzone.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*