Deszczówka – metody i zalety zbierania

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zbieranie deszczówki to rozwiązanie nie tylko niesamowicie ekologiczne, ale również ekonomiczne. Chcesz zacząć zbierać deszczówkę? Przedstawiamy najpopularniejsze metody oraz największe zalety tego rozwiązania!

Deszczówka gwarantuje między innymi prowadzenie zrównoważonej gospodarki wodnej w swoim domostwie. Choć mogłoby się to wydawać trudne i skomplikowane, to w rzeczywistości cały proces jest bardzo prosty. Jak zbierać deszczówkę oraz jakie są największe zalety tego rozwiązania?

Jak zbierać deszczówkę? 

Deszczówkę można zbierać na różne sposoby, jednak najpopularniejsze są bez wątpienia zbiorniki na wodę deszczową. Czym różnią się od siebie poszczególne zbiorniki?

Zbiorniki naziemne

Jednym z rozwiązań są zbiorniki naziemne. Najczęściej są to beczki wykonane z tworzyw sztucznych, gliniane dzbany lub metalowe balie​. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie tego typu zbiorniki gwarantują zachowanie wszystkich właściwości wody deszczowej, dlatego też warto to sprawdzić przed zakupem. Aby mieć pewność, że woda będzie zbierana i przechowywana w odpowiednich warunkach, warto postawić na zbiorniki wykonywane z polietylenu skutecznie chroniącego zawartość przed nagrzewaniem się i nasłonecznieniem.

Zbiorniki podziemne

Inną propozycją są zbiorniki na deszczówkę podziemne. Tego typu zbiorniki wykonane są zazwyczaj z żywicy poliestrowej, polietylenu, żelbetu lub polipropylenu. Materiały te są bowiem odporne na nacisk, na przykład ziemi lub samochodu. Zbiorniki podziemne są także o wiele większe niż te naziemne, ponieważ mogą przechowywać nawet od 1500 litrów do 50000 litrów deszczówki.

Ciekawym rozwiązaniem jest także profesjonalny system zbierania wody deszczowej, który wykorzystuje zbiornik podziemny. System ten opiera się na zbieraniu wody z dachu oraz filtrowaniu jej, zanim trafi do zbiornika.

Zalety zbierania deszczówki

Zbieranie wody deszczowej ma bez wątpienia wiele zalet. Największą z nich jest oczywiście fakt, że deszczówka stanowi względnie czyste i zupełnie darmowe źródło wody. Zebraną w ten sposób wodę możesz wykorzystać między innymi do podlewania ogrodu – deszczówka jest znacznie lepsza dla roślin, ponieważ nie zawiera chloru. Jest to więc rozwiązanie nie tylko bardzo ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu, ale również ekonomiczne – zbieranie wody deszczowej daje bowiem pełną kontrolę nad zaopatrzeniem w wodę oraz jest gwarancją ogromnych oszczędności.

Fot.: Eutah Mizushima/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*