Czy można zrobić samodzielnie narzutę na łóżko?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Narzuta na łóżko to niezwykle modny dodatek do domu. Wspaniale prezentuje się zarówno w sypialni, jak i w salonie czy pokoju dziecka. Jednak jak wyróżnić się na tle innych aranżacji? Wystarczy samodzielnie uszyć stylową kapę! Podpowiemy Ci, jak to zrobić!

Narzuta handmade w Twoim domu

Marzy Ci się nowoczesny, a także bardzo oryginalny dodatek do Twojego domu? Znakomicie sprawdzi się narzuta na łóżko. Jeśli wykonasz ją samodzielnie, z pewnością w żadnym innym domu nie znajdziesz dokładnie takiej samej wersji. Poza tym tekstylia handmade mogą być także dowolnie grube, a co za tym idzie, posłużą również za przyjemny koc.

Zatem od czego zaczynamy? Najlepiej, jeśli w pierwszej kolejności wybierzesz wzór. Do wyboru jest sporo różnych kombinacji – od etnicznych po monochromatyczne w modnych barwach natury. Jeśli dopasowanie wzoru masz już za sobą, sprawdźmy, jakiej wielkości jest Twoje łóżko. Jeśli zależy Ci na tym, aby narzuta zakryła cały ten obszar, warto postawić na nieco dłuższy materiał, który w razie czego nie będzie się ściągać, a co za tym idzie, będzie lepiej się prezentować.

Możesz także zdecydować się na wersję typowo ozdobną, jedynie na dolną część łóżka lub kanapy, która zazwyczaj narażona jest na większe zabrudzenie. Zazwyczaj to na niej się siada i stąd ta zależność. Po dokładnym zebraniu wymiarów i dopasowaniu wzorów oraz kolorów weźmy się za tworzenie.

Czego będziesz potrzebować do stworzenia narzuty na łóżko?

W pierwszej kolejności przygotuj kilka podstawowych rzeczy, które umożliwią stworzenie pięknej narzuty o imponujących wzorach. Możesz wykorzystać do tego zarówno różne kawałki materiału, jak i wełnę, jednak jest to wersja dla zaawansowanych, którzy faktycznie do perfekcji opanowali sztukę robienia na drutach. Mimo wszystko najprostszym sposobem jest połączenie ze sobą poszczególnych ścinków materiału, tak aby finalnie tworzyły razem ciekawą kompozycję.

Możesz wówczas wybrać wspaniałe tkaniny, różnego rodzaju wzory, ważne jednak, aby były odpowiednio miękkie i przyjemne dla skóry, a także nie sprawiały trudności podczas łączenia. Warto wcześniej ułożyć materiał i sprawdzić, czy poszczególne elementy tworzą jeden ciekawy wzór oraz czy faktycznie się ze sobą łączą. Wykonaj taką symulację szczególnie wtedy, kiedy skrawki materiału mają nieregularne kształty.

Do samodzielnego wykonania narzuty potrzebować będziesz:

  • miary krawieckiej,
  • maszyny do szycia,
  • szpilek krawieckich,
  • nożyczek,
  • materiałów,
  • mocnych, grubych nici,
  • miękkiego wypełnienia narzuty,
  • wosku pszczelego, który pomoże chronić nici.

Jak samodzielnie uszyć narzutę – krok po kroku

Od czego zaczynamy? Po zebraniu miary należy przygotować dwa fragmenty materiału i zabezpieczyć ich brzegi. Następnie przygotuj odpowiednią ilość wypełnienia, taką, aby pasowała do kawałków tkaniny. Należy spiąć materiał ze sobą oraz umieścić w nim wypełnienie. Następnie zaczynamy szycie. Pamiętaj, aby wykonać szew centymetr od krawędzi materiału. Warto także pozostawić otwór o szerokości około 25–30 cm, aby można było łatwo przewinąć narzutę na drugą stronę. Po wykonaniu tego zabiegu należy ułożyć odpowiedni kształt i zszyć całość. Jednak jeśli decydujesz się na szycie z poszczególnych elementów, warto najpierw połączyć je ze sobą, a dopiero później umieścić wewnątrz wypełnienie. Na koniec nie zapomnij przetrzeć nici woskiem pszczelim – dzięki temu unikniesz rozprucia.

zdj. główne: Kevin Escate/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*