Czy można hodować pomidory na balkonie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Uprawa pomidorów nie jest zbyt wymagająca – dzięki temu poradzą sobie z nią nawet osoby, którym z roślinami średnio po drodze. Swoje pomidory można uprawiać nawet na tarasie lub balkonie.

Wiadomo, że warzywa i owoce najlepiej smakują, jeśli zostaną wyhodowane samodzielnie. Masz pewność, że podczas ich produkcji nie zostały wykorzystane żadne chemiczne środki ochrony roślin czy sztuczne nawozy, a do tego mogą przynosić plony regularnie. Czy pomidory można z powodzeniem hodować na balkonie? I jak to zrobić?

Jakie odmiany pomidorów uprawiać na balkonie? 

Warto pamiętać, że rośliny, które zdecydujemy się  uprawiać na balkonie, będą potrzebowały miejsca do rozwoju. Z tego względu warto wybierać odmiany karłowate, które opisane są jako te do uprawy doniczkowej i balkonowej. Świetnie sprawdzą się pomidory koktajlowe czy cherry.

Warto również sięgać po odmiany, które nie wymagają dodatkowej pielęgnacji – np. przycinania. Przed zakupem sadzonek dokładnie przeanalizuj, jakie warunki są konieczne do wzrostu danej odmiany – np. czy potrzebna jest duża ilość słońca i ciągłe nawadnianie – a także jaki będzie produkt końcowy.

>> Zobacz też: Jak przechowywać warzywa w domu?

Kiedy i jak hodować pomidory? 

Pomidory warto sadzić w doniczkach na balkonie w drugiej połowie maja. Niezależnie od tego, czy kupisz gotowe sadzonki, czy przesadzasz rozsady wyhodowane z nasion, należy przeczekać ostatnie przymrozki. Doniczki warto wypełnić ziemią do warzyw – jest ona bogata w kompleksowe zestawy wartości odżywczych – a także nie zapomnieć o drenażu, np. żwirowym. Pomidory wymagają bardzo dużej ilości wilgoci – podlewaj je nawet 2 razy dziennie. Należy jednak uważać, by strumień wody nie trafił na liście rośliny. Mogą one się stać bardziej podatne na wirusy i choroby. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*