Czy można dawać resztki jedzenia psu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nie raz pewnie słyszałeś stwierdzenie: po co wyrzucać jedzenie, jak można dać psu resztki. Dlaczego nie należy dawać psu ludzkich potraw? Co należy dawać mu do jedzenia?

Psy nie jedzą tyle, co największe zwierzęta świata, ale należą do bardzo żarłocznych stworzeń. Czy można dawać im resztki ze stołu?

Dlaczego psu tak smakują resztki ze stołu?

Resztki jedzenia smakują psu, bo są bardzo dobrze przyprawione. Sól i cukier działają uzależniająco – szacuje się, że pies uzależnia się od ludzkiego jedzenia 10 razy szybciej niż człowiek od cukru. Jeśli będzie często otrzymywał resztki, to szybko się od nich uzależni i już nie będzie chciał jeść swojej karmy. To z natury łakome zwierzęta, jeśli coś im smakuje, to są w stanie zjeść tego bardzo dużo, nawet niezdrowego jedzenia.

Jakie konsekwencje zdrowotne dla psa ma jedzenie resztek?

W ludzkim jedzeniu znajdują się składniki, które mogą zaszkodzić psu. Jest to m.in. sól i cukier. Obie substancje znajdują się w prawie każdym produkcie spożywczym. Sól szkodzi psu na nerki. Spożywanie cukru przez psy może doprowadzić do nadwagi oraz poważnych zmian grzybiczych w układzie pokarmowym. Powoduje on rozregulowanie trzustki, co może doprowadzić do cukrzycy.

Kolejnym negatywnym skutkiem spożywania ludzkiego jedzenia przez psy jest to, że staną się one wybredne i będą stale domagać się ludzkiego jedzenia, którego nie powinny jeść.

Co dawać psu zamiast resztek?

Jeśli nie chcesz podawać psu gotowego jedzenia, to możesz mu samodzielnie je przyrządzać. Jednak gotując, musisz pamiętać, aby był to w pełni zbilansowany posiłek. W jedzeniu dla psa powinno znaleźć się chude mięso, węglowodany (ryż lub bataty, w sklepach zoologicznych można zakupić również makaron dla psa) oraz witaminy (warzywa). Do jedzenia można również dodać odrobinę oleju roślinnego, który wspomaga przyswajanie niektórych witamin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*