Jakie właściwości ma rumianek?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lecznicze i pielęgnacyjne właściwości rumianku znane są nie od dziś. Ta roślina ma bogaty wachlarz zastosowań, co sprawia, że wiele osób hoduje ją we własnym ogródku lub nawet na balkonie. Można znaleźć także masę kosmetyków pielęgnacyjnych oraz ziół do zaparzania, które zawierają rumianek. Poznajmy jego wszystkie super moce!

Rumianek – dlaczego warto go stosować?

Rumianek to absolutnie wyjątkowa roślina. Można ją spotkać w wielu miejscach, np. na łąkach. Jednak, aby wydobyć z niej to, co najlepsze, trzeba ją zerwać i odpowiednio przyrządzić. Chodzi o napar z tego ziela, który może wpływać zarówno na poprawę pracy naszego układu trawiennego, a do tego uśmierzać ból, działać łagodząco, a nawet przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Często wykorzystywany jest także przy zapaleniu górnych dróg moczowych, no i oczywiście w szeroko pojętej kosmetyce. Co ciekawe, według badań dermatologów, kwiat ten zawiera zupełnie inne substancje niż te, które są charakterystyczne dla podobnych roślin na świecie. Już od dawna wiadomo, że ma on w sobie wiele dobrych składników, rumianek pospolity jest nawet jedną z najczęściej stosowanych roślin leczniczych.

Znajduje się w nim naprawdę dużo olejku eterycznego, a także innych przydatnych składników, takich jak chamazulen, który ma działanie przeciwalergiczne. Na tym nie koniec. Możesz w nim znaleźć substancje, które wspomagają budowę komórek, a także te, które działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Do tego jego stosowanie doustne sprawi, że obniżysz wyraźnie poziom cholesterolu, a w razie potrzeby uśmierzysz ból, możesz również wspomóc działanie układu trawiennego. Lista jest naprawdę długa, dlatego nic dziwnego, że tak chętnie stosowany jest zarówno w ziołolecznictwie, jak i w kosmetyce, zwłaszcza tej naturalnej.

Rumianek w medycynie, czyli dlaczego warto go mieć w swojej domowej apteczce?

Rumianek pomaga zwłaszcza w przypadku wrzodów na żołądku. Warto wówczas zahamować ich namnażanie się i pić regularnie napar z rumianku. Można go także z powodzeniem wykorzystać u niemowlaków i małych dzieci. Wspaniale sprawdza się do przemywania zaropiałych oczu, a nawet działa rozkurczowo w przypadku kolki.

To nie wszystko! Sprawdzi się także jako naturalny środek na rozpulchnione dziąsła, wystarczy zaaplikować go w miejsce, gdzie wyżyna się nowy ząbek. Natomiast w przypadku podrażnionej skóry można dodać niewielką ilość olejku z rumianku do kąpieli. Z pewnością złagodzi on zaczerwienienie i przyspieszy proces gojenia, a do tego zadziała antybakteryjnie.

Rumianek stosowany jest także do przemywania oczu osób dorosłych w przypadku wystąpienia zapalenia spojówek. Co z pielęgnacją? Wyciąg z tego kwiatu ma także działanie wzmacniające i pobudzające porost włosów, a do tego pomaga usunąć łupież i sprawia, że włosy mniej się przetłuszczają. Dlatego często można spotkać szampony i odżywki z dodatkiem rumianku. 

Dodawany jest także do toników, hydrolatów i kremów, działa wówczas łagodząco i wygasza stany zapalne powstałe na skórze. Zatem jeśli zastanawiasz się nad zakupem środków, które zawierają oleje lub kwiaty rumianku to zdecydowanie dobry wybór. Taki naturalny środek po prostu warto mieć w swoim domu.

Zdj. główne: Yaroslava Stupnytska/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*