Nastanie jesieni nie oznacza końca prac ogrodowych. Wręcz przeciwnie – powinniśmy odpowiednio przygotować nasz ogród przed mrozami. O jakich jesiennych zabiegach pielęgnacyjnych w ogrodzie musimy pamiętać?
Jesienne porządki w ogrodzie są czasochłonne, ale konieczne. Dzięki nim ogród przetrwa zimę. Przed zimowymi miesiącami powinniśmy pamiętać przede wszystkim o usunięciu opadłych liści, skoszeniu trawnika i przycięciu gałęzi drzew. Wrażliwe krzewy i byliny należy okryć, aby ochronić je przed mrozem, a rośliny lubiące wilgoć – obficie podlać. Jakie jeszcze prace trzeba wykonać w ogrodzie przed zimą?
Wrzesień i październik (ewentualnie listopad) to doskonały czas na posadzenie w ogrodzie roślin cebulowych, które zakwitną wiosną. Jeśli chcemy po zimie zachwycać się przebiśniegami czy krokusami, to posadźmy je jesienią. Podczas jesiennych miesięcy warto także posadzić narcyzy, tulipany, szafirki, hiacynty, zawilce i czosnek ozdobny. Wybierając cebulki, zwracajmy uwagę, aby nie były przesuszone, przebarwione albo uszkodzone, bez okrywających łusek.
Jesienią w ogrodzie możemy również zasiać nasiona roślin, które kwitną późną wiosną i latem, na przykład chabra bławatka, ubiorka gorzkiego bądź pozłotki kalifornijskiej.
Rośliny ozdobne nawozimy do końca sierpnia. We wrześniu możemy ostatni raz przeprowadzić nawożenie trawnika. W tym celu warto wykorzystać mieszankę zawierającą fosfor i potas, specjalnie przeznaczoną na tę porę roku. Taki preparat regeneruje trawę i podnosi jej odporność na choroby i przymrozki. Pamiętajmy jednak o regularnym podlewaniu roślin. Mimo że jesienią rzadko są upały, to zdarzają się dni bez deszczu. Zwłaszcza rośliny zimozielone i iglaste powinny być podlewane, aby mogły zmagazynować wodę w tkankach. Podczas suchych, bezdeszczowych dni ogród podlewamy, dopóki nie zamarznie ziemia.
Jesienny okres spędzony w ogrodzie kojarzy się przede wszystkim ze zbiorami. Wrzesień i październik to najlepszy czas na zbieranie owoców, warzyw i nasion. Jesienią zbieramy jabłka, gruszki, śliwki, kapustę i warzywa korzeniowe – marchew, buraki, pietruszkę, cebulę i ziemniaki. Warto również zbierać zioła czy owoce dzikiej róży i głogu, z których przygotujemy nalewkę. Początek jesieni to także doskonały czas na zbieranie orzechów laskowych i włoskich.
W celu poprawienia struktury gleby i jej nawodnienia warto przekopać działkę. Powinniśmy to zrobić najpóźniej w listopadzie. Jesień jest także dobrym momentem na usunięcie chwastów i przycięcie roślin. Ostrożne cięcia pielęgnacyjne pomogą zapobiec ewentualnym przyrostom podczas chwilowego ocieplenia. Pod koniec listopada możemy przyciąć ogrodowe pnącza.
Jesienią nie możemy również zapominać o licznych pracach porządkowych w ogrodzie. Przede wszystkim musimy regularnie grabić liście, które opadają na grządki i trawnik. Zalegające liście powodują żółknięcie i gnicie połaci trawy, co prowadzi do powstawania dziur w trawniku.
Do pierwszych mrozów dbajmy także o koszenie trawnika (nawet jeśli jest już listopad). Przed nadejściem zimowych miesięcy trawa powinna być przycięta na wysokość około 5 cm.
Jeśli nasz ogród zdobi oczko wodne, to jeszcze przed pierwszymi przymrozkami powinniśmy odłowić nieodporne na mróz rośliny wodne. Regularnie zbierajmy też opadłe na powierzchnię wody liście.
Zdj. główne: Irina_kukuts/pixabay.com