Od czego zacząć metamorfozę balkonu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Balkon to zawsze dodatkowa przestrzeń należąca do mieszkania, użytkowana przez nas w różny sposób. Zimą zdarza się nam traktować go jako przedłużenie lodówki, zaś latem przenosimy się tam, by odpocząć. Niestety każdy balkon od czasu do czasu potrzebuje odświeżenia i małej metamorfozy. Często jednak nie do końca wiemy, od czego zacząć. Oto kilka pomysłów, jak w prosty sposób odmienić nasz balkon. 

Krok pierwszy – sprzątanie

Nieważne, jakie masz dalsze plany względem swojego balkonu, wszelkie prace musisz rozpocząć od posprzątania tego, co zostało na nim po zimie. Na pewno pałętają się tu jakieś zeschłe liście, zmarznięte kwiaty w donicach czy przyniesione przez wiatr gałązki. Zbierz to wszystko. Umyj podłogę, przetrzyj barierkę, dokładnie wyczyść parapet. Jeśli znajdują się tu jakieś meble, im również przyda się przegląd. Sprawdź, czy wciąż nadają się do użytku i zastanów się, czy nadal będziesz z nich korzystać, jeśli tak – im też należy się porządne mycie. Już te proste czynności zupełnie odmienią tę małą przestrzeń. 

Krok drugi – ogólny wygląd

Zastanów się, jak chcesz zaaranżować tę przestrzeń. Czasem samo uprzątnięcie i wyczyszczenie powierzchni nie wystarczy. Może konieczne będzie odmalowanie balustrady czy ściany bądź doprowadzenie prądu. Jeśli chciałbyś się odgrodzić i pozostać niezauważalnym, możesz również użyć na przykład mat wykonanych z trzciny bądź innego materiału, które zakryją wnętrze balkonu. 

Krok trzeci – meble i dodatki 

Kiedy balkon jest już wyczyszczony i odnowiony, a także wiesz, w jakim stylu chcesz go urządzić, możesz zabrać się do naprawiania mebli bądź ich zakupu. Oczywiście nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy na nowe meble ze sklepu. Sprawdź, może ktoś z Twoich znajomych chce się czegoś pozbyć. Warto monitorować oferty na grupach sąsiedzkich czy portalach typu OLX lub Allegro. Ciekawe meble możesz również wykonać sam, na przykład przy użyciu palet czy skrzynek. Będą one rewelacyjnie komponować się zwłaszcza na balkonie w stylu romantycznym czy boho.
Jeśli zależy Ci na posadzeniu roślin, kup donice, ziemię i sadzonki. Mogą to być kwiaty ozdobne, ale nie muszą. Jeśli wolisz, w tym sezonie spróbuj hodować własne truskawki, pomidory czy zioła. W zależności od powierzchni, którą możesz na to przeznaczyć, dobierz wielkość donic bądź skrzyń. Jeśli masz mało miejsca, możesz również z boku postawić regał bądź przymocować do ściany półki, na których można postawić małe doniczki, bibeloty czy ozdoby. 

Wnieś na balkon odrobinę blasku. Możesz to zrobić za pomocą światełek, które oplotą balustradę, bądź lampek solarnych wbitych w donice – w ciągu dnia będą się ładować, zaś wieczorem i w nocy rozświetlą tę przestrzeń i sprawią, że spędzanie tu czasu będzie czystą przyjemnością. Dobrym wyborem będą również różnego rodzaju latarenki czy świeczniki.

Balkon powinien być również przytulny. Dlatego warto zainwestować w mały dywanik, poduszki, koce, narzuty czy zasłony, które sprawią, że nawet chłodniejsze wieczory nie będą nam straszne, a całość nabierze miłego, ciepłego charakteru. 

W zależności od tego, jaki styl wybierzesz, możesz postawić na dodatki z metalu, szkła czy drewna. Nawet dzięki drobnym elementom zupełnie odmienisz oblicze swojego balkonu i sprawisz, że stanie się on Twoją oazą relaksu. 

Zdj. główne: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*