Wiosenne porządki w ogrodzie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nadchodzi czas na wiosenne porządki, które wymagają w naszym ogrodzie ogromu pracy. W trakcie tego wyjątkowego okresu powinniśmy zająć się przycinaniem, czyszczeniem, usuwaniem pozostałości po roślinach oraz grabieniem. 

Wiosenne porządki a ogród 

Wiosna w ogrodzie to bardzo pracowity okres. Efekty naszych zmagań zostaną z nami przez cały sezon, dlatego warto w odpowiedni sposób wykonać wszystkie czynności pielęgnacyjne. 

Jednym z podstawowych zadań, o wykonanie którego warto zadbać, jest posprzątanie całego terenu wokół domu wraz z przycięciem roślin. Pod koniec marca, tuż po minięciu okresu mrozów, należy zabrać się za zdejmowanie okryć zimowych z roślin. 

Nie należy zbyt mocno opóźniać tych czynności ze względu na to, że kiedy nadejdą pierwsze ciepłe dni, rośliny szybko będą ruszać ze wzrostem. Te, które będą rosnąć pod osłoną, mogą wytwarzać bardzo delikatne liście. Przez to nawet minimalny przymrozek może je uszkodzić, dlatego tak ważne jest ich zabezpieczenie jesienią.

Odkrywanie roślin to proces, za który najlepiej zabrać się w bezwietrzny, pochmurny i wilgotny dzień. Nie należy robić tego w momencie, kiedy jest sucho. W takiej sytuacji naprawdę łatwo o przypalenie listków, które mogły się już pojawić pod osłoną. 

Wiosna w ogrodzie 

Wiosna w ogrodzie to moment na porządki na rabatach, doprowadzenie do doskonałego stanu trawnika oraz oczka wodnego. W przypadku rabat należy wyciąć suche pędy bylin i roślin jednorocznych. Warto zwrócić uwagę na te kwiaty, które za bardzo się rozprzestrzeniły. Część z nich również należy usunąć, aby nie zasłaniały innych gatunków. To idealny moment na to, aby dzielić byliny i przesadzić je w nowe miejsca.

Trawnik należy pograbić ostrymi, drucianymi grabiami, którymi łatwo usunąć suche źdźbła tworzące zbitą warstwę. W momencie, kiedy jest ona naprawdę gruba i przypomina warstwę filcu, konieczne będzie przeprowadzenie wertykulacji, czyli podcięcia trawy wertykulatorem lub grabiami o zębach, które przypominają noże, a następnie wykonanie dokładnego grabienia. Trawnik będzie lepiej rósł dzięki dotarciu do korzeni znacznie większej ilości wody i nawozów. Brzeg murawy warto wyrównać szpadlem. Może to być standardowy przyrząd lub specjalny do trawników, o zaokrąglonym ostrzu. W ten sposób darń będzie prezentowała się naprawdę schludnie. 

Jeśli chodzi o oczko wodne, należy wyczyścić je, usunąć uschnięte rośliny i inne zanieczyszczenia, które wpadły z zewnątrz w okresie jesienno-zimowym. W przypadku, kiedy już dłuższy czas nie wykonywaliśmy tej czynności, a nasz zbiornik jest płytki, warto zdecydować się na wybranie mułu z dna. Praca może zostać ułatwiona ze względu na wykorzystanie specjalnego odkurzacza do oczka wodnego. Brak zadbania usunięcie mułu doprowadzi do niepotrzebnego spłycenia zbiornika. W dodatku wydzielający się gaz, głównie amoniaku i siarkowodoru, są niebezpieczne dla ryb oraz innych stworzeń, które mieszkają na co dzień w oczku wodnym.

Przycinanie krzewów i drzew na wiosnę 

Pracę w ogrodzie powinny wiązać się również z przycinaniem krzewów i drzew. Najlepiej zrobić to po okresie dużych mrozów, czyli mniej więcej w połowie marca. Bardzo ważne jest, aby nie formować roślin w momencie, gdy mają w nich swoje gniazda ptaki. Cięcie krzewów owocowych i ozdobnych pozytywnie wpływa na ich kształt, pozwala na jeszcze bardziej efektowne kwitnienie, a także wpływa na ich stan zdrowia. 

W przypadku posiadania krzewów, które kwitną wiosną i wczesnym latem, należy delikatnie potraktować ubiegłoroczne pędy. Konieczne jest usunięcie tych zrogowaciałych, których kora łuszczy się, a ich elementy są suche, nadłamane lub przemrożone. Warto zastosować cięcie w przypadku, gdy gałęzie są stare lub rosną zbyt gęsto i wzajemnie się zacieniają.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*