6 idealnych roślin do altany ogrodowej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz stworzenie w swoim romantycznym i niezwykłym ogrodzie pergolę wraz z altaną ogrodową? Warto wyposażyć to miejsce w odpowiednie pnącza i kwitnące pięknie rośliny. 

Jakie połączenie gatunków zapewni nam niepowtarzalny klimat? Podpowiadamy sześć roślin, które idealnie sprawdzą się do altany ogrodowej. 

Pergola przy altanie ogrodowej 

Zadbanie o niepowtarzalny klimat naszego ogrodu wymaga od nas licznych prac. Między innymi będzie to stworzenie wyjątkowej pergoli. Dobór gatunków, których pnącza będą mogły na niej rosnąć, jest naprawdę ważny.

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jej konstrukcja będzie drewniana czy metalowa, to kwestia bardziej estetyczna i każdy z nas powinien wybrać dla siebie odpowiednie rozwiązanie. Jeśli chcemy wspomóc nasze rośliny, dobrym wyborem będzie wykorzystanie specjalnej siatki. W ten sposób znacznie ułatwimy pnączom piękne przyozdobienie ścian altany ogrodowej. 

Niemniej jednak, bardzo istotnym aspektem, szczególnie w przypadku tworzenia od podstaw nowego ogrodu, jest szybkość wzrostu. Nie możemy w końcu pozwolić sobie na to, aby roślina rosła kilkanaście lat. W dodatku jej wygląd powinien być maksymalnie dopasowany do naszych indywidualnych upodobań oraz pozostałych gatunków, które znajdą swoje miejsce w ogrodzie. 

Jak obsadzić altanę roślinami? 

W trakcie poszukiwania odpowiednich roślin do obsadzenia altany ogrodowej, musimy wziąć pod uwagę sposób zagospodarowania całej działki. Niezbędne jest dopasowanie poszczególnych gatunków do najbliższego otoczenia, w tym sąsiedztwa, budynków na działce, czy innych elementów zagospodarowania naszego terenu.

Istotnym aspektem pozostaje również dopasowanie zagospodarowania miejsca wokół altany do upodobań osób, które na co dzień mają korzystać z tego miejsca. To bardzo ważne, aby przeanalizować, czy po wyrośnięciu roślin ma być widoczne otoczenie, czy zależy nam na otoczeniu naszej altany w taki sposób, aby stworzyć zaciszny i kameralny kąt.

Doskonałym rozwiązaniem od zawsze okazują się być pnącza, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie miejsca, w jakim mają rosnąć. W przypadku dużego nasłonecznienia, warto wybrać róże, wisterie, winorośla owocowe i pachnące, a także winobluszcze trój i pięcioklapowe.

Z kolei w cieniu warto postawić na bluszcz pospolity oraz hortensję pnącą. Jeszcze przed zakupem konieczne jest sprawdzenie szczegółowych informacji na temat tego, jak szybko rośnie dana roślina. Musimy zastanowić się nad tym, czy konstrukcja danej altany zdoła wytrzymać obciążenie związane z dynamicznym wzrostem pędów i liści. 

Idealne rośliny do altany ogrodowej

Naszym zdaniem, do altany najlepiej sprawdzą się pnącza. Ich długie i nierzadko ulistnione pędy mogą przepięknie opleść daną konstrukcję, a dodatkowo zapewnić cień i osłonę przed wiatrem. W zależności od tego, w jakim miejscu zamierzamy posadzić rośliny (wysokie nasłonecznienie lub cień), możemy wykorzystać różne ich warianty. 

Wśród pnączy do cienia najbardziej polecamy bluszcz pospolity, hortensję pnącą, a także poczwarkę. Z kolei w przypadku posiadania miejsce o dużym nasłonecznieniu, najlepiej sprawdzą się pnącza w postaci powojników, wiciokrzewów i róż pnących.

W trakcie doboru właściwego gatunku konieczne jest przeanalizowanie wielkości altanki. Niektóre z pnączy mogą rosnąć tak intensywnie, że doczekamy się uszkodzenia ważnych elementów konstrukcji lub zdominowania innych roślin wokół altany ogrodowej. Nasz wybór powinien być przede wszystkim uzależniony od oczekiwań. Inne gatunki wykorzystamy, kiedy zależy nam na pięknym zapachu, a inne, kiedy mamy marzenie związane z kwiatami wokół altany ogrodowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*