Pielęgnacja ogrodu na wiosnę – krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wczesna wiosna jest odpowiednim czasem na pielęgnację ogrodu. Jakie prace należy wykonać w tym czasie?

Wiosenne porządki

Pierwszym krokiem w wiosennej pielęgnacji ogrodu są porządki, czyli oczyszczanie całego otoczenia ze śmieci, np. usunięcie uszkodzonych elementów małej architektury ogrodowej. Warto wygrabić liście, które zostały przyniesione do naszego ogrodu przez wiatr. Podczas wiosennego sprzątania należy pozbyć się resztek roślin, gałęzi, patyków i innych zanieczyszczeń.

Pielęgnacja trawnika i rabatek

Gdy śnieg stopnieje i temperatura przez co najmniej kilka dni będzie utrzymywać się powyżej 0 stopni Celsjusza, to warto przystąpić do porządkowania trawnika i rabatek z kwiatami.

Można poprawić strukturę ziemi na rabatach przez przekopanie i spulchnienie. Prace pielęgnacyjne trawnika należy rozpocząć od wygrabienia, czyli usunięcia z niego suchej trawy, liści oraz gałęzi. Dzięki wygrabieniu można pobudzić trawę do wzrostu. Pobudzić trawnik można również poprzez bardzo niskie skoszenie.

Cięcie

Wiosną należy przeprowadzić wiosenne cięcie iglaków posadzonych w poprzednich latach. Wiosna jest też odpowiednim czasem na pielęgnacyjne cięcie drzew owocowych oraz krzewów kwitnących w lecie i jesienią. Te, które kwitną na wiosnę, należy przyciąć dopiero po przekwitnięciu. Wiosenne cięcie ma na celu usunięcie starych, chorych i uszkodzonych gałęzi. Dzięki temu można poprawić kształt korony drzewa oraz pobudzić je do zagęszczenia gałęzi i zwiększenia kwitnienia.

Krzewy podczas cięcia należy skrócić o ¾ długości, dzięki temu można zwiększyć liczbę kwiatów na pędach. Na wiosnę warto przyciąć m.in. pigwę, kaliny, jaśminowiec i porzeczkę ozdobną. Podczas cięcia można w dowolny sposób formować roślinę.

Nawożenie

Nawożenie krzewów i drzew jest kolejnym bardzo ważnym krokiem w wiosennej pielęgnacji ogrodu. Krzewy należy zasilić kompostem lub nawozem organicznym. Pod roślinami iglastymi można rozsypać korę, która ograniczy występowanie chwastów pod drzewami.

Osłonięcie roślin

Gdy nie będzie wiosennych przymrozków, to można rozpocząć zdejmowanie otulin i osłon z roślin. Odpowiednim momentem jest najczęściej przełom kwietnia i maja. Choć wielu ogrodników zaleca ściąganie otulin dopiero po 15 maja, czyli po tzw. zimnej Zośce.

Po odsłonięciu roślin na rabatach można wysypać je torfem oraz korą jako ściółką – jest to świetny sposób na ograniczenie występowania chwastów. Jeśli na rabatach znajdują się przekwitłe kwiatostany lub uschłe liście, to należy je usunąć. Gdy pogoda sprzyja, można przygotować miejsce na nowe rośliny.

Sadzenie wczesnowiosennych roślin

Wczesną wiosną można rozpocząć sadzenie niektórych gatunków roślin bez obawy, że przemarzną. Dzięki temu można cieszyć się ich widokiem w lecie i jesienią. Wczesną wiosną, gdy ziemia rozmarznie, można posadzić niektóre rośliny cebulowe m.in. dalie, irysy i lilie.

Wczesna wiosna jest odpowiednim terminem do sadzenia róż, piwonii i magnolii. W tym czasie można sadzić również drzewka kopane z gruntu (można je sadzić do momentu pojawienia się liści). Warto wybierać tylko zdrowe okazy.

Pielęgnacja małej architektury ogrodowej

Pielęgnacja ogrodu powinna również obejmować wyczyszczenie oraz renowację mebli ogrodowych. W tym czasie warto również odchwaścić ścieżki ogrodowe oraz podjazd. Wczesna wiosna jest również odpowiednim czasem na oczyszczenie oczka wodnego.

Zdj. główne: Sergey Shmidt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*