Ogród bez chwastów – jak go zabezpieczyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Usuwanie chwastów w ogrodzie jest czasochłonne i pracochłonne. Często również nie przynosi zadowalających rezultatów. Czy można zabezpieczyć ogród przed chwastami? Czy dobrym sposobem na zabezpieczenie jest agrowłóknina lub agrotkanina?

Agrowłóknina i agrotkanina jako sposób na ogród bez chwastów

Agrowłóknina i agrotkanina są materiałami, które służą do zabezpieczenia ogrodu przed chwastami. Mimo wielu podobieństw różnią się między sobą.

Agrowłóknina

Agrowłóknina jest materiałem, który stosowany jest do ściółkowania gleby i okrywania roślin. W sklepach dostępne są różne rodzaje argowłókniny: czarna, zielona i brązowa, o gramaturze od 50 do 100 g/m2. Ten rodzaj agrowłókniny stosuje się do przykrywania gleby oraz ochrony roślin przed chwastami i szkodnikami występującymi w glebie.

Agrowłóknina oprócz ochrony przed chwastami zapewnia odpowiednią wilgotność gleby oraz pulchność. Najczęściej stosowana jest do ściółkowania:

  • warzyw,
  • krzewów,
  • truskawek,
  • roślin rabatowych.

Podczas ściółkowania roślin rabatowych warto używać agrowłókniny brązowej, na którą należy wysypać korę ozdobną.

Agrotkanina

Agrotkanina jest materiałem z polipropylenu, który jest stosowany jako mata antychwastowa. Dostępny jest w różnych kolorach: czarnym, brązowym, białym i zielonym oraz o różnych gramaturach. Im wyższa jest gramatura, tym materiał jest trwalszy.

Agrotkanina nazywana jest również matą ściółkującą lub matą szkółkarską. Materiał ten jest trwały niezależnie od swojej grubości. Agrotkanina jest trwalszym materiałem od agrowłókniny, dlatego świetnie nadaje się na rabaty wykładane kamieniami np.: gres lub innymi kamieniami o ostrych krawędziach. Agrotkanina nie ma wpływu na ph gleby, jest materiałem dobrze przepuszczającym wodę.

Jaki materiał antychwastowy jest najlepszy?

Wybierając materiał antychwasotowy do swojego ogrodu, warto wziąć pod uwagę:

  • cenę – dużo tańszym materiałem jest agrowłóknina;
  • trwałość – dużo trwalszym i odporniejszym materiałem na uszkodzenia jest agrotkaniana;
  • ukształtowanie terenu – na skarpy i niewielkie wzniesienia dużo lepiej sprawdzi się agrowłóknina. Z agrotkaniny ułożonej na skarpie kamień i kora będą się zsuwać;
  • ściółka – jeśli na materiał ściółkujący zostaną wyspane kamienie, to dużo lepsza jest agrotkanina (jest bardziej odporna na przecięcia i przypadkowe uszkodzenia);
  • przepuszczalność wody – lepszą ma agrotkanina;
  • parowanie wody z gleby– mniejsze parowanie wody z gleby zapewnia agrotkanina;
  • antychwastowość – zarówno agrowłóknina, jak i agrotkanina ograniczają wzrost chwastów. Obie tkaniny mają podobne parametry antychwastowe.

Jak ułożyć każdy z tych materiałów?

Każdy z tych materiałów można rozłożyć na dwa sposoby:

  • przed posadzeniem roślin,
  • po posadzeniu roślin.

Niezależnie od wybranego sposobu, bardzo ważne jest odpowiednie przytwierdzenie materiału do podłoża, aby nie przesuwał się lub podwijał przez wiatr. Agrowłóknina i agrotkanina warto również dodatkowo zabezpieczyć w trakcie ściółkowania. Do zabezpieczenia należy używać szpilek z mocnego tworzywa, które nazywane są również gratami i kołkami. 

Geowłóknina – materiał budowlany wykorzystywany w ogrodzie

Geowłóknina jest materiałem budowlanym, który ma w ogrodzie bardzo dużo zastosowań. Wykorzystywana jest do budowy systemów drenarskich lub do zabezpieczenia oczek wodnych. Bardzo często układana jest pod kostkę brukową. Stabilizuje ona podłoże i zapewnia optymalny przepływ wody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*