Trawy ozdobne do ogrodu – zobacz nasze propozycje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trawy ozdobne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie są wymagające i wspaniale ozdabiają ogród. Dzisiaj przyjrzymy się kilku propozycjom w wyjątkowych aranżacjach ogrodowych.

1. Miskant chiński

To jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych traw ozdobnych w ogrodach. Zachwyca swoim wyglądem zarówno jesienią, jak i zimą. Ma piękne kwiatostany i charakterystyczne kępy. Sprawdzi się jako samodzielna roślina lub w kompozycjach, szczególnie w ogrodach w stylu nowoczesnym. Warto zaznaczyć, że miskanty późno zaczynają okres wegetacji.

2. Rozplenica japońska

Należy do najchętniej sadzonych traw ozdobnych. Jest bardzo łatwa w uprawie, można sadzić ją nie tylko w ogrodach, ale i w donicach – na balkonie lub tarasie. Szybko się rozrasta, ma piękne kwiatostany, w zależności od odmiany. Zwykle osiąga wysokość od 60 do 90 cm. Tworzy półkoliste kępy składające się przeważnie z wąskich liści, które w sezonie mają barwę zieloną, a jesienią żółtą. Barwa kłosów przybiera kolor czerwieni lub brązu w zależności od okresu. Roślina ta potrzebuje wilgotnej gleby i musi być regularnie podlewana. 

3. Trawa pampasowa

To gęste kępy z charakterystycznym pióropuszem – białym lub różowym. Świetnym pomysłem jest posadzenie tych odmian obok siebie lub na przemian. Nadaje się zarówno na rabaty, jak i do kompozycji. Najlepiej rośnie w dobrze nasłonecznionych miejscach. Osiąga wysokość do ok. 200 cm, dlatego warto sadzić je np. przy płotach jako naturalne ogrodzenie. Co ciekawe, można ją uprawiać także w donicach, na balkonach i tarasach. Zimą jednak potrzebuje większej troski (zabezpieczenia przed nadmiarem wody oraz mrozem), nie będzie się również dobrze rozwijać na glebie gliniastej.

4. Kostrzewa popielata

Równie popularna, często wykorzystywana na rabaty czy do dekoracji skalniaków. Niezwykle łatwa w uprawie, co jest jej zdecydowanym plusem. Tworzy poduszki z niebiesko-zielonych liści, kwiaty zebrane są w niebiesko-zielone, później jasnobrązowe wiechy (kwitnie w czerwcu i lipcu). Osiąga wysokość do 35 cm. Nie rozrasta się w darnie, jest dość krótkowieczna, wymaga suchego i słonecznego miejsca. 

Przeczytaj też jak przycinać róże.

5. Turzyca

Ceniona szczególnie ze względu na długowieczność i mnogość odmian. Zaliczana jest do traw niskich lub średnio wysokich (od 20 do 150 cm wysokości). W porównaniu do poprzednich propozycji turzyca nie jest tak okazała, jednak również zachwyca swoim wyglądem. Liście turzyc mają różne kolory. Mają trójkątne liście, a część blaszki liściowej ma wyraźną linię. Kwiatostany mogą mieć postać szczytowych główek, gron lub wiech.

Piękno i funkcjonalność

Trawy ozdobne to niezwykle piękne i różnorodne rośliny. Zachwycają swoją kolorystyką i złożonością form. Wspaniale prezentują się jako samodzielne rośliny, na rabatach lub w skomplikowanych kompozycjach. Będą pięknie prezentować się w każdym ogrodzie.

Zdjęcie główne: Pitsch/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*