Co robić w maju w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Maj to miesiąc, w którym zaczyna się intensywna praca w ogrodzie. Mijają ostatnie przymrozki, swobodnie można sadzić drzewa i krzewy, a także przesadzać rozsady do gruntu. Warto też zadbać o drzewa owocowe i domowy ogródek. Jak? Przeczytaj! 

12–14 maja to tzw. „zimni ogrodnicy” – granica, po której w naszym klimacie nie powinny już zdarzyć się przymrozki. Jest to też umowna data, po której ogrodnicy mogą zacząć przesadzać do gruntu rośliny wrażliwe na mrozy. Jednak sadzenie i przesadzanie to nie jedyne wyzwania, jakie czekają Cię w maju. Warto wykonywać także drobne zabiegi pielęgnacyjne, aby ogród wyglądał jak najlepiej!

Zadbaj o drzewa owocowe

Maj to sezon, kiedy drzewa owocowe zaczynają zawiązywać pąki, z których potencjalnie mogą wyrosnąć owoce. Właśnie dlatego w tym czasie należy zadbać o swój sad, by drzewa jak najbardziej obrodziły.

Na początku maja warto usunąć ręcznie zaschnięte pędy, które przymroziły w zimie niskie temperatury. Nie wyrosną z nich już owoce, a są bardziej podatne na zarażenie się grzybami lub bakteriami. Jeśli na początku miesiąca zdarzają się nocne przymrozki, warto chronić pąki agrowłókniną – masz wtedy pewność, że zarówno kwiaty, jak i zawiązki owoców przetrwają niskie temperatury.

Jeśli masz w sadzie młode drzewka owocowe, pamiętaj, że pierwszy raz nawozić je możesz dopiero 1,5 roku po wsadzeniu do gruntu. Warto jednak spulchniać ziemię dookoła nich. Starsze drzewa warto nawozić już pod koniec kwietnia, młodsze dopiero w połowie maja, nawozami wieloskładnikowymi. I nie zapominaj o podlewaniu!

Siej i sadź! 

Maj to również miesiąc, w którym do gruntu możesz sadzić rośliny uprawiane wcześniej w pojemnikach – oczywiście nie te z odkrytymi korzeniami. Jest to najlepsza pora na sadzenie pięknie kwitnących azalii i różaneczników, a także na porządek w grządkach. W maju wszelkie chwasty są jeszcze słabo ukorzenione, dlatego łatwo pozbyć się ich ręcznie i bez chemii. Jest to co prawda proces długotrwały i nużący, jednak efekty są tego warte. 

>> Zobacz też: Uprawa cebuli dymki – co musisz wiedzieć?

W pierwszej połowie maja wysiewać można jeszcze niektóre rośliny jednoroczne, jak groszek pachnący, wilce czy nasturcje, a w drugiej połowie miesiąca możemy siać także rośliny dwuletnie, jak dzwonki, bratki i naparstnice. Jeśli chcesz sadzić rozsady do gruntu, dobrze jest najpierw zahartować młode rośliny i powoli przyzwyczajać je do warunków zewnętrznych. Wsadź je do gruntu jednak dopiero po 16 maja, kiedy miną ostatnie przymrozki.

A co słychać w ogródku warzywnym? 

Jeśli jesteś amatorem własnych warzyw, na pewno ciekawi Cię, co można robić w maju w ogródku warzywnym. W szklarni na pewno pora na pierwsze zbiory nowalijek, np. szczypiorku czy rzodkiewki. Plony z siewu ozimego, takie jak szparagi, również powinny być już zdatne do spożycia. 

Teraz warto zacząć wysiewać kolejne gatunki. Można przesadzać ogórki z rozsad, a także bezpośrednio do gruntu siać kukurydzę, marchew, fasolkę szparagową i buraki. Pamiętaj przed zabezpieczeniem terenu przed ptakami. Czy strachy na wróble jeszcze działają? 

Podziwiaj!

Maj to bezsprzecznie najpiękniejszy miesiąc w roku. Kwitną drzewa owocowe, kwitną krzewy ozdobne, nawet jeszcze niektóre rośliny cebulowe. Pachną bzy i cały świat budzi się do życia. To jest czas, w którym jako ogrodnik możesz podziwiać swoje wysiłki – zaowocowały tym pięknym ogrodem, który teraz możesz obserwować z tarasu. 

Oprócz wszystkich prac ogrodowych, w maju warto w ogrodzie zrobić jeszcze jedną rzecz – odpocząć. Spróbować złapać pierwsze promienie słońca i pić kawę na leżaku z dobrą książką. Tak po prostu spędzić chwilę sam na sam ze swoim ogrodem. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*