Jak przycinać róże?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aby róże rosły prawidłowo i miały piękne kwiaty, wymagają regularnego przycinania. Czy każdą odmianę przycinamy tak samo? Podpowiadamy, jak i kiedy to robić.

Ogólne zasady

Wedle głównej zasady przycinanie róż powinno odbywać się raz w roku na wiosnę, zanim na krzaku pojawią się nowe pędy. Zwykle termin wypada w kwietniu, jednak w ostatnich latach pogoda jest nieprzewidywalna i może być to także marzec. Generalnie po ustąpieniu najsilniejszych mrozów możemy zabrać się do pracy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy czas rzeczywiście jest odpowiedni, wskazówką mogą być np. kwitnące forsycje (wtedy przycinamy róże).

Co jeśli nie przytniemy róż?

Musimy pamiętać o regularnym przycinaniu róż. Jeżeli nie będziemy tego robić, nastąpi nadmierny wzrost pędów i zbyt duże ich zagęszczenie. 

Odpowiedni sposób przycinania

Nie wolno przesadzać. Jeżeli zbyt mocno przytniemy róże, spowoduje to ich późne kwitnienie (ale za to kwiaty będą większe, a pędy grubsze). Róże, które nie będą regularnie przycinane zakwitną stosunkowo wcześnie, będą miały więcej kwiatów, tyle że drobnych. Ich pędy będą cieńsze i krótsze.

Co między przycinaniem?

Nie wystarczy przyciąć róż raz w roku, aby pięknie rosły. Poza przycinaniem na wiosnę, trzeba usuwać jej zwiędłe lub obumarłe części, przekwitłe kwiatostany oraz odrosty korzeniowe. Jesienią należy usunąć resztki zwiędłych kwiatów i liści.

Czy wszystkie róże przycinamy tak samo?

Nie. Technika uzależniona jest od odmiany i wieku danego krzewu. Róże wielkokwiatowe i pienne należy przycinać co roku, pozostałe formy rzadziej. Ich cięcie powinno zostać przeprowadzone w suchy i słoneczny dzień, bardzo ostrym sekatorem. Miejsce cięcia powinno być ukośne i nad pąkiem (oczkiem) skierowanym na zewnątrz korony.

Róże wielkokwiatowe a wielokwiatowe

Grube pędy róż wielkokwiatowych skracamy do 20-30 cm (5 oczek na pędzie), cieńsze do 15-20 cm (3 oczka), a słabe tuż przy korzeniu. Przy wielokwiatowych przycinamy do 30-60 cm, w zależności, czy odmiana jest niższa, czy wyższa (4 oczka). Należy pamiętać, że słabych pędów nie wycinamy.

Róże pnące, okrywowe, miniaturowe i pienne

Cięcie róż pnących odbywa się dopiero w czwartym roku. Pozostawiamy ok. 4 pędy główne, boczne skracamy do 30-40 cm (6 oczek). Róże okrywowe przycinamy jedynie co kilka lat na wysokość do 15 cm. Róże miniaturowe przycinamy do 20 cm, róże pienne na krótko.

Aby przycinać róże w odpowiednim terminie, należy obserwować pogodę oraz procesy zachodzące w ogrodzie. Powinno się przeprowadzać tę czynność raz w roku, ale są wyjątki: róże pnące w zależności od wieku, a okrywowe raz na kilka lat. Cięć dokonujemy na wiosnę – po ostatnich przymrozkach, ale przed pojawieniem się nowych pędów na krzaku. Intensywność przycinania powinna być uzależniona od tego, jakie kwiaty chcemy uzyskać – duże o mocnych pędach, czy drobne, ale w większej ilości o mocnych pędach. Musimy też zwracać uwagę na wymogi gatunkowe.

Zdjęcie główne: pixel2013/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*