Sztućce na stole, z czego powinny być zrobione i jak je poprawnie ułożyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sztućce to podstawowy element zastawy stołowej, któremu często nie poświęcamy wystarczająco dużo uwagi. A przecież to właśnie one pełnią jedną z głównych ról podczas posiłku! Zastanówmy się zatem, jakie materiały wziąć pod uwagę i jak poprawnie ułożyć sztućce na stole.

Z czego powinny być zrobione sztućce?

Zestawy sztućców mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najpopularniejsze są te ze stali nierdzewnej. Dlaczego? Stal nierdzewna zwana również szlachetną jest trwała, łatwa do czyszczenia i nie reaguje w kontakcie z jedzeniem, co jest kluczowe dla zachowania prawdziwego smaku potraw.

Sztućce ze stali nierdzewnej prezentują się elegancko i pasują do większości zastawy stołowej. Sklep internetowy Duka oferuje ogromny wybór sztućców w różnych kolorach i zestawach. Dzięki temu możesz wybrać takie sztućce, które najlepiej pasują do Twojej jadalni. W asortymencie dostępne są również sztućce na sztuki, dzięki czemu możesz samodzielnie skomponować zestaw odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Jak ułożyć zestawy sztućców na stole?

Poprawne ułożenie sztućców wymaga trochę wprawy i znajomości zasad savoir-vivre. Istnieją precyzyjne zasady, których należy przestrzegać, aby stół prezentował się elegancko i profesjonalnie. Warto uwzględnić nie tylko podstawowe łyżki i widelce, ale także mniejsze łyżeczki do herbaty czy kawy. Prawidłowe ułożenie sztućców zależy od rodzaju posiłku.

Przykładowo, podczas formalnej kolacji, sztućce powinny być ułożone w kolejności ich użycia – od zewnątrz do wewnątrz. Widelec do dania głównego powinien być po lewej stronie talerza, a nóż po prawej, ostrzem zwróconym w stronę talerza. Łyżeczki do kawy czy herbaty umieszcza się na prawo od noża.

Jeśli chodzi o sztućce na deser, powinny one być ułożone na górze talerza, równolegle do siebie, z rączkami skierowanymi w przeciwne strony, łyżeczka z rączką na prawo, a widelec na lewo.

Sztućce na sztuki – idealne do skomponowania własnego zestawu

Nie u każdego sprawdzą się całe zestawy sztućców. Dla osób mieszkających w pojedynkę, wynajmujących mieszkanie czy dla par świetnie sprawdzą się sztućce na sztuki. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują całego zestawu, a jedynie poszczególnych elementów.

Możesz wybrać łyżeczki do kawy czy herbaty, widelce, łyżki stołowe lub noże. Czasami zdarza się zgubić jakiś element zastawy albo poszczególnych sztućców jest po prostu zbyt mało i wymusza to konieczność częstego mycia naczyń. Pamiętaj jednak, aby wybierając sztućce na sztuki, dopasować je do stylu i materiału reszty zastawy.

Podsumowanie

Wybór sztućców i ich poprawne ułożenie to ważna część prezentacji stołu. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są sztućce. Dobrej jakości produkty będą cieszyć swym nienagannym wyglądem przez długi okres użytkowania. 

Zawsze przestrzegaj zasad etykiety przy układaniu sztućców, aby zapewnić elegancki wygląd stołu i komfort gości. Dopasuj wielkość zastawy do charakteru posiłku, a styl, kolor czy wzory do reszty zastawy, nakrycia stołu oraz rodzaju okazji.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*