Szałwia to świetna roślina, która znakomicie rośnie na balkonie. Do tego pięknie się prezentuje, intensywnie pachnie i przejawia właściwości lecznicze. Warto wspomnieć, że występuje aż w 900 odmianach i można ją spotkać w zasadzie na całym globie. Dlaczego warto uprawiać ją na swoim balkonie?
Szałwia w Polsce uprawiana jest jako roślina wielosezonowa. Warunki, które idealnie odpowiadają jej wymaganiom, to duża ilość słońca, ale w na tyle osłoniętym miejscu, aby nie spaliło delikatnych liści. Wskazana dla tej rośliny ziemia to ta, która ma odpowiednią przepuszczalność, a do tego jest właściwie zdrenowana. Wystarczy dodać do niej odrobinę piasku. Co do pH gleby, warto postawić na wersje lekko zasadowe lub obojętne.
Aby szałwia pięknie wzrastała, należy okryć ziemię kompostem lub gałązkami. Natomiast, aby zielone elementy pięknie się prezentowały, warto podcinać roślinę. Ten zabieg należy wykonywać mniej więcej na wysokości 10 cm od ziemi, dzięki czemu będzie ona bardziej okazała i gęsta, a przy tym zdrowa. Jeśli zamierzasz samodzielnie wysiać szałwię, powinieneś zrobić to w marcu. Jednak na samym początku ziarenka powinny znajdować się w rozsadniku, dopiero po upływie kilku miesięcy, a dokładnie w lipcu, należy przenieść rośliny do właściwego gruntu. Możesz je także rozmnażać, jednak ten element pielęgnacji trzeba zrobić dopiero jesienią. Wystarczy podzielić kępki i przesadzić w inne miejsce. W sezonie liście szałwii nabierają różnych pięknych barw. Można je wtedy zebrać, jednak tę czynność wykonaj, zanim pojawią się kwiaty.
Do najczęściej wybieranych rodzajów szałwii należą gatunki: lekarski, krzewiasty, lawendolistny, muszkatołowy oraz biały. Każdy z nich odznacza się innym kształtem liści i zastosowaniem.
Szałwia to nie tylko piękna, niezwykle efektowna roślina, ma również wiele zastosowań. Można wykorzystywać ją w kuchni, dodawać do kosmetyków, a także z powodzeniem stosować w medycynie naturalnej. Jednak to nie jest pełen zakres jej możliwości. Dzięki szałwii możesz także walczyć z molami. Szkodniki nie przepadają za tym intensywnym zapachem. Jednak nie tylko one. Działa także odstraszająco na rybiki. Wystarczy ususzyć liście rośliny i umieścić je w przepuszczających powietrze torebkach.
Po ułożeniu ich w odpowiednich miejscach możesz całkowicie zapomnieć o problemie z drobnymi robaczkami. Szałwia wykorzystywana jest także do sprzątania. Jest doskonałym środkiem bakteriobójczym, a do tego ma przyjemny zapach, który rozejdzie się w całym domu. Należy jedynie dodać olejku z tej rośliny na mokrą ściereczkę i przetrzeć różne powierzchnie np. w kuchni czy łazience.
Ale to nie koniec! Możesz ją również stosować na poprawę humoru. Szałwia lekarska działa kojąco przy dużym stresie i uczuciu niepokoju. Pozwala niwelować ospałość, nerwowość, a także uczucie zmęczenia. Trzeba w tym celu okadzić pomieszczenie. Kilka ususzonych listków podpal i pozostaw w popielniczce na 10 minut. Nie zaleca się jednak wdychać tego dymu, gdyż jest on drażniący i daje nieprzyjemne uczucie duszenia się. Natomiast po rozprowadzeniu go w pokoju od razu poprawi Twoje samopoczucie i pozwoli Ci się wyciszyć, a nawet łatwiej zasnąć.
Zdj. główne: Sophie Dale/unsplash.com