W budownictwie określenie „kostka” przypisuje się specyficznej konstrukcji domów, które swoją popularność zdobyły w czasach PRL-u. Charakterystyczne budynki mieszkalne obecnie są dużą inspiracją dla wielu projektantów. Pojawiają się nawet na rynku, chociaż w nieco odświeżonej formie. Skąd wziął się pomysł na taki budynek? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Specyficzna konstrukcja domu w kształcie kwadratu z płaskim dachem powstała w ramach uniwersalnego rozwiązania w budownictwie. Była ona popularna szczególnie w PRL-u, a pierwsze projekty i gotowe konstrukcje powstawały już w latach sześćdziesiątych w XX wieku. Niezależnie od wielkości miejscowości czy miasta, stawiano je praktycznie wszędzie — począwszy od małych wsi,, a kończąc na dużych aglomeracjach miejskich. Do teraz można je spotkać praktycznie w każdym większym mieście.
Warto podkreślić, że z uwagi na ich datę powstawania, obiekty te nie są zaliczane do nowych. Nie można ich również kwalifikować jako budynków zabytkowych. Osoby decydujące się na zakup domu w takiej konstrukcji muszą liczyć się z koniecznością przeprowadzenia w nim dodatkowych modernizacji.
Charakterystyczna dla obiektu w stylu kostka polska jest przede wszystkim standardowa konstrukcja sześcianu oraz płaski dach. Elementem rozpoznawczym jest także powierzchnia użytkowa. Zgodnie z obowiązującymi w okresie PRLu przepisami, była ona jasno określona i nie mogła być większa niż 110m2. Właśnie dlatego, część posiadaczy domów decydowała się na zabudowaną loggie, w której urządzano dodatkowe pomieszczenie. Nie bez znaczenia były również proporcje samej konstrukcji. Wszystkie trzy wymiary musiały być do siebie zbliżone. Tylko wtedy możliwe było osiągnięcie charakterystycznego kształtu kostki, przez to też domy te mogły mieć maksymalnie 1 piętro. Nie stanowiło to jednak problemu w zagospodarowaniu przestrzeni wewnątrz domu. Wszystko dlatego, że płaska konstrukcja dachu pozwalała uniknąć skosów na piętrze.
Domy w stylu kostka polska obecne są obecnie na rynku wtórnym. W tym przypadku ich największym atutem jest lokalizacja i wbrew pozorom dość dobry metraż. Największą wadą starych konstrukcji tego typu jest jednak ich stan techniczny. Ten natomiast można poprawić, przeprowadzając remont. Podobnie, jak w przypadku każdego innego budynku mieszkalnego – podstawą będzie polisa ubezpieczeniowa. Dobrym rozwiązaniem jest np. ubezpieczenie domu na rankomat.pl – strona daje możliwość porównania różnych opcji.
Wybierając tańszą polisę, zyskujesz standardowy zakres ubezpieczenia wraz z ochroną od wandalizmów. Warto jednak rozważyć droższą opcję ubezpieczeniową nieruchomości. Wówczas można zyskać:
Wlicza się w o również pakiet medyczny. Pełny zakres poszczególnych ubezpieczeń oraz tego co dokładnie obejmują znajdziesz w sieci, pod adresem: https://rankomat.pl/nieruchomosci/kostka-polska-ceny-nieruchomosci-i-ubezpieczenia. Zdobędziesz tam podstawową wiedzę na temat poszczególnych polis. Zorientujesz się tak, jak cenowo wygląda zakup ubezpieczenia nieruchomości. Nawet planując spotkanie z doradcą, warto przyjść na nie przygotowanym tego, czego możesz się spodziewać.
Zdjęcie główne: Lissete Laverde/unsplash.com