Serwis kawowy – jakie naczynia powinny się w nim znaleźć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kawa lub herbata to napoje, które towarzyszą nam niemal każdego dnia. Jeśli pijemy któryś z nich samemu, to w zupełności wystarczy nam kubek lub filiżanka. Jednak jeśli chcemy podać napar na przyjęciu dla naszych gości, to będziemy potrzebować serwisu kawowego. Podpowiadamy, co powinno się w nim  znaleźć.

Co powinno znaleźć się w serwisie kawowym?

Zacznijmy od tego, co powinno znaleźć się w Twoim serwisie kawowym. Najbardziej klasyczny serwis będzie zawierał filiżanki do kawy oraz spodeczki, dzbanka, mlecznika i cukiernicy. Czasami zamiast filiżanek zestaw do kawy zawiera eleganckie kubki do kawy, a w wersji rozszerzonej serwisu znajdziesz także talerzyki deserowe. Ogromną zaletą oraz niezaprzeczalnym walorem estetycznym serwisów kawowych jest ich spójny wygląd, który nadaje stołowi harmonijnego charakteru. Dzięki temu nie będziesz serwować gościom napoju w różnych kubkach, co na nieco bardziej eleganckich przyjęciach, nie wygląda dobrze. W końcu dobra kawa podana w ładnej filiżance będzie smakować jeszcze lepiej! Jeśli chcesz jeszcze bardziej rozdzielić codzienne serwowanie kawy od odświętnych, możesz także zainwestować w dwa serwisy – jeden codzienny, a drugi bardziej elegancki i ozdobny.

Materiał serwisu kawowego

Materiał, z którego wykonany jest serwis kawowy, bardzo mocno określa jego jakość. Warto więc przed zakupem dokładnie dowiedzieć się, z czego zrobiony jest serwis, aby mieć pewność, że filiżanki, talerzyki i spodki będą nie tylko piękne, ale także trwałe. Najtrwalszym oraz uchodzącym za najbardziej szlachetny materiałem jest z pewnością porcelana. Porcelana to rodzaj białej ceramiki wysokiej jakości, wynaleziony już w VII wieku w Chinach, produkowany z glinki kaolinowej, kwarcu i skalenia poprzez wypalanie w wysokich temperaturach. Ten szlachetny materiał wyróżnia się niską nasiąkliwością, dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i znaczną odpornością na działanie czynników chemicznych. Warto również pamiętać, że im porcelana bielsza, tym jest to surowiec wyższej jakości,  a także, że im cieńsza, tym bardziej elegancka, ale i droższa. 

Porcelana jest piękna, ale niestety jest materiał nie na każdą kieszeń. Jeśli więc nie chcesz decydować się na porcelanowy serwis, możesz wybrać na przykład ten z fajansu. Naczynia z fajansu nie są co prawda śnieżnobiałe, jak te porcelanowe, ale przyjmują kolory od białego do jasnokremowego. Alternatywą dla porcelany jest także serwis kamionkowy. Zawiera naczynia wyprodukowane z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego. Kamionka jest nienasiąkliwa, odporna mechanicznie i chemicznie. Ścianki naczyń są znacznie grubsze, dlatego też dobrze utrzymują wysoką temperaturę kawy czy herbaty. 

Serwis dla 4,6, lub 12 osób

Przed zakupem serwisu warto zastanowić się także, ilu osobowy zestaw jest Ci potrzebny. Najpopularniejsze są serwisy dla 4, 6, lub 12 osób. Jeśli zestaw do kawy potrzebny Ci jest jedynie do codziennego parzenia oraz podawania kawy wśród domowników, to w zupełności wystarczy klasyczny serwis czteroosobowy. Będzie on także świetny na przykład w roli prezentu na nowe mieszkanie. Tego typu zestawy zwykle przybierają mniej formalne formy, które będą idealne do codziennego użytku. Z kolei serwisy na 6, 8, lub nawet większej liczby osób będą dobre zarówno do użytku wśród domowników, jak i podczas odwiedzin gości, a także na święta.

Zdjęcie główne: Karl Fredrickson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*