Brzydki zapach ze zlewu – co z nim zrobić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gnijące resztki jedzenia, długo stojąca woda czy zaległy brud – wszystko to może być powodem pojawienia się w zlewie nieprzyjemnego zapachu. Na szczęście jest mnóstwo sposobów, aby szybko pozbyć się tego problemu. Oto kilka skutecznych metod na wyeliminowanie brzydkich zapachów ze zlewozmywaka.

Nieprzyjemny zapach może co jakiś czas pojawić się w każdym kuchennym zlewie. Oprócz resztek żywności i zanieczyszczeń widocznych gołym okiem przykrą woń ze zlewu mogą powodować również nieczystości zalegające w syfonie. Regularne przeczyszczanie zlewu i rur oszczędzi nam tego problemu. Co jednak zrobić, gdy nieprzyjemny zapach zdążył już się pojawić? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Regularne czyszczenie

Zlewozmywak jest miejscem, gdzie najszybciej rozwijają się bakterie i zalega brud. Nic dziwnego, w końcu to właśnie zlew jest jednym z najczęściej używanych w kuchni miejsc. Codzienne mycie lub nawet samo płukanie naczyń i produktów spożywczych wystarczy, aby go zanieczyścić. Dlatego regularne sprzątanie jest najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych zapachów ze zlewozmywaka.

Usuwaj resztki żywności

Wystarczy po każdym zakończonym działaniu w kuchni usunąć resztki jedzenia, które znalazły się w zlewie, a następnie przemyć zlew gąbką z płynem do mycia naczyń i dokładnie wszystko spłukać. Ta prosta czynność wykonywana systematycznie pomoże zatrzymać rozwój brzydkich zapachów.

Sitko do zlewu – sięgnij po proste rozwiązania

Aby zapobiec zaleganiu resztek jedzenia w odpływie czy w syfonie zlewozmywaka, wyposaż się w osłonkę, która skutecznie uniemożliwi przedostawanie się żywności. Sitka plastikowe lub metalowe znajdziesz w każdym sklepie gospodarczym albo w większym markecie.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze zlewozmywaka?

Co jeśli nieprzyjemna woń zdążyła się już pojawić w zlewie? Aby ją usunąć, możesz sięgnąć po gotowe środki typu Kret, które od razu poradzą sobie z brzydkim zapachem. Są to jednak bardzo silne, drażniące preparaty – zaleca się stosować je w sytuacjach, kiedy inne sposoby okazują się niewystarczające. Do dyspozycji mamy jednak również domowe środki, które mogą skutecznie usunąć przykrą woń.

Domowe sposoby na brzydki zapach ze zlewu

Jeżeli silne detergenty wolisz zostawić jako ostateczność, to z pewnością znajdziesz we własnym domu przynajmniej 3 naturalne środki, które z powodzeniem wyeliminują brzydkie zapachy. 

Soda oczyszczona

Ten uniwersalny środek jest w stanie wyczyścić prawie wszystko, a dodatkowo ma właściwości, które usuwają nieprzyjemne zapachy oraz zapobiegają ich powstawaniu. Wsyp nieco sody (około 2–3 łyżki) do odpływu, odczekaj chwilę, a następnie przepłucz odpływ sporą ilością gorącej wody. Brzydki zapach powinien zniknąć.

Ocet

Aby zwiększyć skuteczność sody, możesz po wysypaniu polać ją octem. Uważaj, aby nie wdychać powstałych w wyniku reakcji oparów – mogą być szkodliwe dla zdrowia. Podczas lania octu na sodę odwróć głowę, a potem oddal się z miejsca na jakiś czas. Po kilku minutach spłucz wszystko gorącą wodą.

Cytryna i sól

Skutecznym środkiem czyszczącym może okazać się także sok z cytryny połączony z solą. Wyciśnij sok z całej cytryny i zmieszaj go z łyżeczką soli. Następnie wlej miksturę do odpływu i przez co najmniej kwadrans nie puszczaj wody. Potem spłucz zlew gorącą wodą.

Zdj. główne: Chastity Cortijo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*