Szacunkowo na świecie wytwarzanych jest od 7 do 10 miliardów ton odpadów rocznie. Większa migracja ludzi do miast, stale przyspieszający styl życia oraz duża konsumpcja powoduje, że nasza cywilizacja zaczyna mieć problem z dużą ilością śmieci. Można to jednak zmienić.
Dzięki licznym akcjom oraz naciskowi ze stron organizacji ekologicznych na ciągłe informowanie społeczeństwa rośnie świadomość dotycząca zbyt dużej ilości odpadów. Jednym z kroków milowych, w celu poprawy czystości naszej planety jest świadome segregowanie śmieci.
Segregowanie odpadów to zmniejszenie szkód wyrządzonych środowisku i efektywniejsze zarządzanie odpadami. Jest to dobra praktyka, na którą wdrożenie decyduje się coraz więcej krajów. W wielu krajach głównie tych mniej rozwiniętych plastikowe odpady, które nie podlegają recyklingowi, zanieczyszczają wiele wód gruntowych i powodują powstawanie coraz większych skupisk śmieci. Plastikiem zanieczyszczone są również oceany, co stanowi zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt. Co możemy zrobić, aby zmniejszyć problem zanieczyszczenia ziemi?
Przede wszystkim należy oddzielić odpady bio od plastiku, papieru czy szkła. Ten rodzaj śmieci służy do wytworzenia biogazu, zawierającego minimum 50% metanu, który jest wykorzystywany do wytwarzania energii i ciepła w agregatach kogeneracyjnych. Bioodpady są idealnym przykładem na to, jak przebiega cykl ponownego wykorzystywania śmieci.
Plastik – jeżeli często korzystamy z jednorazowych butelek, pamiętajmy, że ważne jest oddzielenie korków od samych butelek. Istotnym szczegółem jest też ich wcześniejsze zgniatanie. Mniejsza ilość odpadów suchych to także mniejsze koszty ich późniejszego składowania. Taki mały szczegół może bardzo pozytywnie wpłynąć na gospodarkę odpadami, szczególnie w sferze lokalnej.
Szkło, a właściwie stłuczka szklana, to niezwykle cenny element, który poddany recyklingowi może służyć jako składnik cementu, płytek ceramicznych lub nawet past do czyszczenia.
W niemal każdym mieście w Polsce dba się o prawidłową segregację odpadów. Na każdym osiedlu stoją specjalne pojemniki na osobne frakcje śmieci: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady bio oraz odpady zmieszane.
Teraz rozszyfrujmy przeznaczenie poszczególnych pojemników.
Wydawać się może, że segregacja śmieci nie jest ścisłą zasadą, której trzeba przestrzegać, a jedynie trendem. Nic bardziej mylnego. Segregacja śmieci jest teraz wymagana na każdym kroku, a jej szczegółowe wytyczne przedstawia nawet Ministerstwo Środowiska. Pamiętajmy, że segregując śmieci, dbamy o środowisko nie tylko w wymiarze lokalnym, ale też mamy wpływ na globalny problem nadprodukcji odpadów.
Zdjęcie główne: Pawel Czerwinski/unsplash.com