Pękające pomidory to zmora wielu ogrodników, szczególnie początkujących. Dowiedz się, jak temu zaradzić i ciesz się pięknymi zbiorami.
Masz w swoim ogrodzie pomidory? Świetnie, nie ma to jak własne, zdrowe uprawy. Niestety dość często zdarza się, że dojrzewające owoce pękają na krzaku. Jest to nie tylko mało estetyczne, ale także zwiększa ryzyko wdarcia się różnych chorób. Jakie czynniki zewnętrzne mają na to wpływ?
Wprawieni ogrodnicy nie mają wątpliwości. Główną przyczyną pękania pomidorów jest nieregularne ich nawadnianie. Wahania wilgotności ziemi zdecydowanie nie sprzyjają zdrowiu roślin. Dlatego, podczas pielęgnowania swojego ogrodu warzywnego, nie dopuść do deficytu wody. Jeżeli pomidory nie będą regularnie podlewane, podczas obfitego podlewania lub po deszczu będą próbowały napić się na zapas, przez co owoce mocno napęcznieją, a skórka pęknie. Jednym słowem, kluczem do sukcesu jest tu regularność, nie obfitość.
Chociaż usuwanie wierzchołków pędów z pomidorów jest potrzebne, to jeżeli liści zostanie zbyt mało, całą wodę wchłoną owoce – i tu znów skórka pomidora będzie pękać. Na czym polega więc poprawne ogławianie pomidora? Chodzi o to, żeby pozostawić taką ilość liści, która pozwoli słońcu dotrzeć do owoców, jednak nie spowoduje, że na krzaku zostaną wyłącznie pomidory. Ogrodnicy podpowiadają, że nad każdym kwiatostanem powinno pozostać od 3 do 5 liści.
Wśród innych przyczyn pękania pomidorów wymienia się m.in. nadmiar azotu czy małą zawartość potasu w roślinie. Oczywiście sporym problemem mogą się okazać także zmiany temperatur – a w szczególności kontrast między nocą a dniem. Późne lato oraz jesień to czas pod tym względem szczególnie niebezpieczny.
No dobrze, a co gdy już dojdzie do pęknięcia pomidorów? Czy nadają się do spożycia, czy są już całkowicie zmarnowane? Tutaj mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Pęknięte pomidory śmiało można jeść, wystarczy po prostu usunąć skórkę. Jest tak w przypadku pęknięć powierzchownych, natomiast inaczej sprawa ma się z pomidorami, które pękły aż do miąższu. Te trzeba zjeść jak najszybciej, zanim przez pęknięcie wnikną do owocu mikroorganizmy powodujące gnicie.
Jeżeli chcesz zapobiegać pęknięciom pomidorów, pamiętaj o regularnym ich podlewaniu, zadbaj o regulację temperatury i nie usuwaj zbyt dużej ilości liści. Uprawa tych warzyw daje wiele radości i nie warto poddawać się zbyt szybko!
Zdj. główne: Markus Spiske/unsplash.com