Na czym polega renowacja mebli

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nie zawsze warto wyrzucać stare meble. Mają one swój urok i elegancję. Jeśli nie chcesz się ich pozbywać, postaw na ich renowację. 

Renowacja mebli

Renowacja mebli to po prostu proces ich odnawiania. Polega ona na ingerencji w strukturę mebli lub wyłącznym zamaskowaniu ich powierzchownych defektów. Danej rzeczy można także nadać zupełnie innego, nowego wyglądu przez zmianę faktury czy koloru. Renowacji możesz podjąć się samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Dzisiaj renowacja stała się bardzo popularna. Stało się tak, ponieważ renowacja starych mebli jest tańsza niż zakup nowego wyposażenia. Stawiając na odnawianie rzecz, stawiasz także na idee less waste, dzięki czemu dbasz o ekologię. Ta czynność jest ceniona również ze względu na możliwość personalizacji przedmiotów.

Co przyda się do renowacji drewnianych mebli?

Jeśli chcesz odnowić swoje drewniane meble, na początek musisz wybrać odpowiedni rodzaj środka, którym pokryjesz powierzchnię sprzętu. Mogą to być: politury, lakierobejce, bejca, lakiery lub farby. Przyda ci się także: porządny zestaw pędzli o różnej szerokości i grubości, kuweta malarska, mały wałek, rozpuszczalnik oraz naczynie nań. Wyposaż się w odpowiedni wzornik, jeśli chcesz wykończyć swoje meble za pomocą ręcznie malowanych ornamentów. Jeżeli jest to wyposażenie kuchni, pamiętaj, aby uchwyty do mebli kuchennych były nie tylko ozdobne, ale także praktyczne. 

W co jeszcze warto się zaopatrzyć? W nowy zawias meblowy, gdyby okazałoby się, że przy demontażu drzwiczek stary jest już zardzewiały i nie działa prawidłowo. Jeśli zaś dany mebel posiada szuflady, kup prowadnice do szuflad. Dzięki temu będą łatwiej się otwierać, a ich użytkowanie będzie komfortowe. Przemyśl także dodatkowe wzmocnienie konstrukcji, jeśli okaże się, że brakuje jakichś śrubek, albo cały sprzęt jest bardzo niestabilny i chwiejny. Aby szybciej ściągnąć stare powłoki farb, lub lakierów przez malowaniem czy bejcowaniem, użyj papieru ściernego o różnych gradacjach. 

W sytuacji, gdy odnawiana przez ciebie rzecz ma wiele rzeźbionych zdobień lub żłobień, zrezygnuj z zabiegów mechanicznych, aby ich struktura została nienaruszona. Zamiast tego warto wykorzystać specjalne zmywacze, które bez problemu usuną stare powłoki lakieru i farby.

Upewnij się także, czy w odnawianym przez ciebie drewnie nie żerują owady. Wtedy potrzebne będzie zastosowanie metody, która skutecznie je zwalczy. Jeśli jednak uległo już ono dużym zniszczeniom, renowacja może okazać się bezcelowa, ponieważ istnieje duże ryzyko, że drewno przez powstałe ubytki szybko ulegnie zniszczeniu.

Zdjęcie główne: pexels.com/Thijs van der Weide

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*