Jak robić zakupy bez śmieci? Poradnik dla początkujących

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nasza planeta potrzebuje świadomych wyborów i rozsądku. To właśnie my mamy realny wpływ na jej przyszłość. Dlatego tak ważne jest, abyśmy starali się żyć w zgodzie z filozofią życia less waste lub zero waste. O czym tak naprawdę mowa? Zacznijmy od robienia zakupów. W jaki sposób kupić niezbędne produkty bez śmieci? Przedstawiamy praktyczne porady dla początkujących. 

Własna torba na zakupy 

Pierwszy, podstawowy element, który nie tylko pozwoli ograniczyć ilość produkowanego plastiku ze względu na rezygnację z plastikowych reklamówek, ale również zapewnia generowanie oszczędności. Obecnie koszt jednej torby plastikowej to około kilkudziesięciu groszy. Średnio jedne zakupy zmuszają nas do zakupu około 4 takich toreb.

W sytuacji, kiedy dwa razy w tygodniu wybieramy się na takie zakupy, biorąc własne torby, jesteśmy w stanie zaoszczędzić około 200 złotych rocznie. Sam zakup torby bawełnianej, jutowej lub innej, nie jest wymagający. Zazwyczaj jednak istnieje możliwość otrzymania tego rodzaju toreb za darmo, na przykład w trakcie zakupów online lub podczas uczestnictwa w różnego rodzaju targach, kursach czy szkoleniach. Jeśli kiedykolwiek zdarzy Ci się okazja, w której możliwe będzie przygarnięcie torby bawełnianej kompletnie za darmo, nigdy nie rezygnuj. 

Siatki na owoce, warzywa i pieczywo 

Oprócz płatnych reklamówek, wielu Polaków wciąż decyduje się na korzystanie z ogromnej ilości tak zwanych zrywek. To do nich trafiają owoce, warzywa i pieczywo, podczas gdy większość z tych produktów jesteśmy w stanie kupić bez marnowania plastiku. Jedną z alternatyw, w przypadku kupowania na przykład warzyw, takich jak marchewka lub pietruszka, jest wykorzystanie gumek recepturek. Wiemy, że zakup kilku lub kilkunastu marchewek bez reklamówki może być utrudniony. Dlatego warto związać je gumką recepturką, aby zadbać o dobrą organizację w trakcie zakupów. 

Oprócz tego wiele produktów jesteśmy w stanie kupić bez reklamówki. W końcu w przypadku takich owoców, jak pomelo, mini arbuzy czy banany i tak nie będziemy spożywać skórek tych owoców. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z koniecznością pakowania produktów, dobrym rozwiązaniem okażą się woreczki materiałowe wielokrotnego użytku. Obecnie są dostępne w różnych rozmiarach, dlatego z powodzeniem skorzystasz z nich w dziale owoców i warzyw oraz pieczywa. 

Rozejrzyj się dookoła 

Konsumpcyjny tryb życia zbyt często doprowadza do sytuacji, w której wiele osób kupuje po to, by kupować. W takiej sytuacji dochodzi do notorycznego marnowania jedzenia. Wyjście na zakupy powinno odbywać się z listą. Przed udaniem się do sklepu, koniecznie sprawdź, czego tak naprawdę brakuje w Twojej lodówce? W ten sposób w znacznym stopniu możesz zmniejszyć ilość produkowanych odpadów, a dodatkowo zredukujesz ilość marnowanego jedzenia. 

Własny kubek na kawę i butelka na wodę 

Wielogodzinne zakupy zmuszają nas często do przerwy na kawę. W takiej sytuacji najczęściej decydujemy się na kawę z pobliskiej kawiarni lub automatu, gdzie napój jest podawany w jednorazowych kubeczkach. Posiadanie własnego kubka termicznego to idealne rozwiązanie, które pozwoli na znaczną redukcją śmieci, jakie produkujemy podczas zakupów. Oprócz tego istotnym gadżetem stanie się butelka filtrująca wodę. Ilość plastikowych butelek, jakie każdego dnia wykorzystujemy, pozostaje ogromna. Dlatego korzystanie z butelki wielokrotnego użytku, która pozwala na uzyskanie stałego dostępu do wody pitnej, to idealne rozwiązanie. 

Brak potwierdzenia 

Płacisz kartą w sklepie? Jeśli nie potrzebujesz potwierdzenia, koniecznie daj o tym znać kasjerce. Wydawać by się mogło, że pojedynczy, niewielki kawałek makulatury niczego nie zmieni. W rzeczywistości jednak każdego dnia miliardy klientów robi zakupy z wykorzystaniem możliwości płatności bezgotówkowych. Większość z nich swoje wydatki może kontrolować z poziomu aplikacji mobilnej, dlatego potwierdzenie w wersji papierowej pozostaje zbędne. 

Zakupy bez śmieci to kolejne wyzwanie, które warto podjąć. Baw się dobrze i zadbaj o planetę. Każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku jej ochrony, to kamień milowy dla naszego świata.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*