Co zrobić z roślinami, gdy na balkonie pojawia się śnieg?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zabezpieczyć rośliny balkonowe w czasie zimy? Czy wszystkie powinny być przechowane w mieszkaniu? Które rośliny balkonowe wytrzymają mrozy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

W zimowych miesiącach rośliny balkonowe są szczególnie narażone na zniszczenie, a to dlatego, że ich ochronę stanowi jedynie niewielka ilość ziemi w doniczce. Podczas silnego mrozu woda, którą wlewamy do doniczek, szybko zamarza i tym samym roślina może zwyczajnie wyschnąć. Kolejną kwestią jest ryzyko przemarznięcia korzeni. Na czas zimy należy więc odpowiednio zatroszczyć się o nasze balkonowe okazy.

Jak przygotować rośliny balkonowe na zimę?

Niektóre z roślin balkonowych będą wymagały osłony, inne muszą znaleźć się w mieszkaniu, aby przetrwać zimę, jeszcze innych w ogóle nie warto przechowywać na kolejny sezon.

Rośliny balkonowe wieloletnie

Wieloletnie rośliny balkonowe uprawiane w doniczkach zdecydowanie potrzebują zabezpieczenia na czas zimy. Byliny, pnącza, krzewy czy ozdobne drzewka musimy odpowiednio osłonić przed mrozem. Jak wykonać takie zabezpieczenie?

  • Pierwszy krok to przygotowanie osłony doniczki, dzięki której ochronimy system korzeniowy rośliny. Roślinę wraz z doniczką wkładamy do kartonu wyłożonego styropianem, pianką poliuretanową, słomą lub drewnem – stworzymy w ten sposób bezpieczną warstwę izolacyjną dla naszej rośliny. Osłonę możemy też wykonać, owijając donicę słomianą matą, tkaniną z juty, folią bąbelkową lub tekturą falistą.
  • Następnie zabezpieczamy z wierzchu ziemię w doniczce. W tym celu wykładamy powierzchnię ziemi korą, suchymi liśćmi, trocinami lub gałęziami drzew iglastych. Robimy to w taki sposób, aby powietrze mogło przedostać się do ziemi – nie możemy całkowicie zablokować jego przepływu.
  • Kolejny krok to zabezpieczenie roślin. Znajdujące się nad ziemią pędy owijamy tkaniną jutową, słomianą matą, stroiszem (gałęzie drzew iglastych) lub włókniną. Pamiętajmy, że roślin nie owija się plastikową folią.

Zabezpieczone rośliny balkonowe należy regularnie sprawdzać – trzeba się upewniać, czy wykonane osłony nie uległy zniszczeniu oraz czy ziemia nie wysycha. Raz na jakiś czas podlewamy rośliny.

Kwiaty balkonowe

Większość gatunków uprawianych na balkonie kwiatów nie przetrwa mrozu, dlatego te okazy będziemy musieli przechować w pomieszczeniu. Jednak temperatura w naszym mieszkaniu może okazać się zbyt wysoka dla kwiatów balkonowych w czasie zimy. Najlepszym miejscem do ich przechowania będą pomieszczenia, w których panuje od 5℃ do 10℃. Jednocześnie musi to być miejsce dostatecznie naświetlone. Mogą to być np. klatki schodowe, werandy czy widne garaże.

Rośliny egzotyczne

Egzotyczne drzewka, krzewy czy kwiaty również będą wymagały przechowania w pomieszczeniu przez zimę. Tego rodzaju rośliny powinny być przeniesione z balkonu już jesienią – we wrześniu bądź najpóźniej w październiku. Oleandry, datury czy oliwki potrzebują podobnych warunków w czasie zimy jak opisane powyżej kwiaty balkonowe. Natomiast palmy i cytrusy mogą zimować w mieszkaniu – dobrze czują się w nieco wyższych temperaturach. Pamiętajmy jednak, aby ustawić je z dala od grzejnika, w dobrze naświetlonym miejscu.

Zdj. główne: Giorgio Trovato/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*