Co to jest list mazalny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kwestia ustanowienia hipoteki na danej nieruchomości musi zostać zapisana w księdze wieczystej. Po spłaceniu kredytu hipotecznego trzeba jednak usunąć taką informację. Następuje to poprzez poświadczenie specjalnym dokumentem, czyli listem mazalnym. Na czym dokładnie to polega? Kto może go wystawić?

Czym jest list mazalny?

List mazalny ma za zadanie potwierdzić, że zobowiązanie zabezpieczone hipoteką na danej nieruchomości zostało spłacone. Dzięki temu wpis na ten temat może zostać usunięty z księgi wieczystej. Wówczas właściciel nieruchomości ponownie zyskuje pełnię praw do zarządzania nią.

List mazalny może być wystawiony nie tylko przez bank, choć taka sytuacja ma miejsce zdecydowanie najczęściej. Istnieje również opcja stworzenia takiego dokumentu przez:

  • firmę udzielającą pożyczki hipotecznej,
  • osobę fizyczną, na rzecz której ustanowiono hipotekę,
  • gminę,
  • Skarb Państwa.

List mazalny pozwala na poświadczenie tego, że dana osoba spłaciła kredyt. Nie da się bowiem usunąć wpisu z księgi wieczystej jedynie na podstawie słownego zapewnienia właściciela nieruchomości. Konieczne jest przedstawienie dowodów. Księgą wieczystą zajmuje się Sądowy Wydział Ksiąg Wieczystych, ale obecnie nie ma on możliwości samodzielnego sprawdzenia, czy dana osoba rzeczywiście spłaciła kredyt.

Hipoteka wygasa w momencie, kiedy kredytobiorca spłaci swoje zobowiązanie. W jego interesie leży jednak usunięcie wpisu na ten temat z księgi wieczystej, co nie następuje automatycznie. Z tego powodu należy dostarczyć list mazalny odpowiedniej jednostce, która zajmuje się aktualizowaniem informacji związanych z daną nieruchomością.

Więcej informacji o liście mazalnym znajdziesz tutaj: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/list-mazalny/.

Co zawiera list mazalny?

List mazalny musi być przygotowany w odpowiedni sposób, zgodny z obowiązującymi przepisami. Jest to oficjalny dokument przygotowany przez uprawnioną osobę. Powinien być wystawiony w tradycyjnej formie papierowej. Obecnie nie ma bowiem możliwości wydania listu mazalnego online.

List mazalny powinien zawierać informacje na temat nieruchomości, jej księgi wieczystej, danych właściciela oraz szczegółach spłaconego zobowiązania. Znaczenie ma też rodzaj hipoteki oraz specjalne oświadczenie o jej wykreśleniu.

Jak uzyskać list mazalny?

Aby uzyskać list mazalny, konieczne okazuje się złożenie odpowiedniego wniosku. Taki dokument jest wystawiany wyłącznie właścicielowi nieruchomości. Z tego powodu jeśli wpisałeś hipotekę na swoim mieszkaniu, domu lub działce, to właśnie Ty jesteś adresatem listu mazalnego. Nie ma to związku z tym, kto dokładnie spłaca zobowiązanie.

Przed wzięciem jakiegokolwiek kredytu warto jednak przeanalizować wszystkie dostępne oferty. To doskonały sposób na sprawdzenie, która z nich jest najkorzystniejsza pod względem oprocentowania. Obecnie możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, za pomocą internetowych porównywarek, takich jak finanse.rankomat.pl. To łatwy sposób na zestawienie ze sobą co najmniej kilku ofert dostępnych na rynku.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*