Artykuł sponsorowany
Dom musi być ostoją spokoju i bezpieczeństwa. Niedostateczne zabezpieczenie wstępu do mieszkania może naruszyć i zaburzyć mir domowy i bardzo obniżyć komfort mieszkania w danym miejscu. Jakie środki bezpieczeństwa i dodatkowe czynności można zastosować, by zabezpieczyć dom przed włamaniem? Podpowiadamy!
Najpewniejszym gwarantem bezpieczeństwa w domu i mieszkaniu są solidne zamki antywłamaniowe. Tego typu zabezpieczenie jest praktycznie niemożliwe do otwarcia od zewnątrz przez podważenie lub podwiązanie. Zamek antywłamaniowy składa się z kilku, zazwyczaj trzech, stalowych kołków, które po przekręceniu klucza wsuwają się w otwory w ramie drzwi. Zamek jest dzięki temu bardzo trudny do rozbrojenia, więc włamywacz nie może dostać się do mieszkania bez klucza.
Dodatkowym zabezpieczeniem może być zamek podwójny – górny i dolny. Wtedy, nawet jeśli jeden z nich uda się włamywaczom otworzyć, rozbrojenie drugiego będzie już zbyt czaso- i pracochłonne. Nie da się otworzyć tak zabezpieczonych drzwi w sposób, który nie zwróci uwagi sąsiadów. Według statystyk, włamywacze dużo mniej chętnie wybierają mieszkania opatrzone podwójnym zamkiem i próbują się dostać raczej przez drzwi z pojedynczym zabezpieczeniem.
Coraz bardziej popularnym i bardzo skutecznym sposobem na zabezpieczenie domu pod nieobecność domowników czy w przypadku braku sąsiadów, jest domowy monitoring. Obecność kamer, zwłaszcza tych widocznych, skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy oraz chuliganów, którzy mogliby zniszczyć elewację domu czy ogród. W ten sposób możesz uniknąć kradzieży lub zniszczenia mienia co nie tylko wygeneruje koszty, lecz także zaburzy poczucie bezpieczeństwa. W wypadku, kiedy do takiego zdarzenia już dojdzie, dzięki nagraniom zarejestrowanym przez kamery IP, masz możliwość zidentyfikowania przestępców i wszczęcia postępowania oraz ubiegania się o odszkodowanie.
W domach jednorodzinnych bardzo skuteczne w prewencji włamań i kradzieży są systemy antywłamaniowe. Przede wszystkim warto zainstalować alarm, który aktywuje się po otwarciu drzwi w nieodpowiedni sposób lub bez uprzedniego wpisania kodu. Szyfr może też służyć do uśpienia alarmu po wejściu do domu, by sygnał się nie uruchamiał. Głośny i donośny dźwięk alarmu skutecznie spłoszy włamywaczy i poinformuje otoczenie, przede wszystkim sąsiadów, że coś złego dzieje się w Twoim domu. Istnieją także systemy, które powiadamiają służby o uruchomieniu alarmu i automatycznie wysyłają zgłoszenie o włamaniu. Dzięki temu dom będzie chroniony nawet jeśli Ty będziesz tysiące kilometrów od domu.
Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay