Funkcjonalizm w małej kuchni – jak go osiągnąć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Niewielka przestrzeń nie musi wiązać się z brakiem ergonomii i funkcjonalności. Przeczytaj, jakie rozwiązania warto zastosować w kuchni, aby w pełni wykorzystać jej potencjał. 

Zasada trójkąta roboczego w kuchni

Niewielki metraż kuchni często jest standardem we współczesnym budownictwie, jednak odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni pozwoli na jej maksymalne wykorzystanie przy jednoczesnym dopasowaniu możliwości kuchni do sposobu życia domowników. Planując kuchnię, warto zwrócić uwagę na tzw. trójkąt roboczy, który określa zasady usprawniające przygotowywanie posiłków. Należy uwzględnić fakt, że przeciętna osoba podczas gotowania potrzebuje mieć wygodny dostęp do lodówki, zlewu oraz płyty grzewczej i piekarnika. Urządzenia te powinny znajdować się blisko siebie. Warto na tym etapie przemyśleć także, ile osób korzysta z pomieszczenia w tym samym czasie i bez jakich sprzętów nie będziemy w stanie się obejść. Należy zadbać również o to, aby wysokość stołu, wiszących szafek i blatów użytkowych została dostosowana do wzrostu domowników. 

Wybór mebli i sprzętów do kuchni 

Kuchnia urządzona według zasad funkcjonalizmu zwykle jest prosta w użytkowaniu, oszczędnie umeblowana i wyposażona w sprzęt wysokiej jakości. Meble powinny zostać dobrane do metrażu pomieszczenia, indywidualnych potrzeb, a także być przy tym łatwe do utrzymania w czystości.

Wybierając meble kuchenne, warto kierować się zarówno ich walorami praktycznymi, jak i estetyką. Jeśli dysponujesz niewielkim metrażem, warto postawić na białe lub popielate fronty – jasny kolor mebli optycznie powiększy i rozjaśni całe pomieszczenie. Chcąc zaoszczędzić miejsce, możesz kupić składany stolik przyścienny lub zaplanować, że do tej funkcji wykorzystasz przedłużony blat użytkowy.

Ważne jest to, aby zachować spójność stylu, dzięki czemu całość będzie prezentować się harmonijnie. Dużą popularnością cieszą się obecnie kuchnie prowansalskie, które zawierają naturalne materiały i wprowadzają do mieszkania sielski klimat. 

Inwestowanie w wyposażenie wysokiej jakości pozwala na jego dłuższe użytkowanie, co w perspektywie oznacza niższe koszty i generowanie mniejszej ilości odpadów.

Kupując sprzęty kuchenne, w pierwszej kolejności skoncentruj się na elementach wchodzących w zakres trójkąta roboczego, ponieważ to one będą najczęściej użytkowane.

Wiele osób, dokonując zakupu armatury, nie zwraca należytej uwagi na baterie kuchenne, które są nieodłączną częścią zlewozmywaków. Wspólnie tworzą one obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni, dlatego warto wybrać model gwarantujący wysoki komfort codziennego użytkowania, np. z wyciąganą wylewką albo bezdotykowy. Dobrze wybrać materiał wykończenia wysokiej jakości, a także upewnić się, że armatura posiada długi okres gwarancyjny.

Projektowanie kuchni na wymiar 

Jeśli dysponujesz niewielką albo niestandardową przestrzenią, warto przemyśleć zakup mebli projektowanych na wymiar. Dzięki temu rozwiązaniu dopasujesz zabudowę agd, a także dostosujesz szafki do ewentualnych wnęk i skosów. Sprawdź firmy oferujące kuchnie na wymiar poznań posiada kilka galerii, które proponują fachowe doradztwo. Dzięki projektowaniu na wymiar szafki będą pojemne, a sprzęty i przestrzenie blatów roboczych optymalnie rozmieszczone.

To także dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o zrealizowaniu unikatowej wizji, która nie byłaby możliwa przy wykorzystaniu gotowych mebli dostępnych w sklepach. Rozważ aranżację kuchni z zachowaniem surowego wyglądu drewna albo solidne i trwałe kuchnie laminowane. 

Zdj.główne: Roam In Color/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*