Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Pompy ciepła to kosztowna, ale opłacalna inwestycja. Tego rodzaju system grzewczy jest energooszczędnym rozwiązaniem, a przy tym jego wykorzystanie gwarantuje komfort cieplny przez cały rok. Początkowe koszty instalacji, łącznie z jej montażem, mogą zniechęcić do zakupu. Istnieje jednak możliwość skorzystania z dofinansowania do pomp ciepła. Jakie są opcje i kto może z nich skorzystać? Przychodzimy z odpowiedzią!
Skoro zakup i instalacja pompy ciepła to spory wydatek, warto skorzystać z możliwych dopłat do inwestycji. O aktualnych sposobach finansowania, wspominają również strony internetowe ekspertów w dziedzinie pomp ciepła. Niezbędne informacje możesz uzyskać m.in. na stronie: https://heatergo.pl/finansowanie/. Poniżej dokonaliśmy przeglądu możliwych dotacji:
Program ten jest dedykowany osobom, które są ubogo wyposażone w energię cieplną. Jego celem jest przede wszystkim minimalizowanie zanieczyszczeń powietrza i poprawa jego jakości. W ramach tego programu możliwa jest wymiana sprzętu o wysokiej emisji na taki, który emituje mniejsze ilości ciepła. Zakres inwestycji obejmuje nie tylko zakup, ale również montaż pomp ciepła. Dopłata przysługuje gminom, w których obowiązuje tzw. ustawa antysmogowa.
Z obu form dofinansowania może skorzystać osoba fizyczna, będąca właścicielem lub współwłaścicielem modernizowanego domu. Cel jest prosty: zmniejszenie zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery. Program „Czyste powietrze” daje możliwość finansowania np. instalacji centralnego ogrzewania. Zanim będziemy mogli uzyskać dotację, należy upewnić się, że roczny dochód wynosi 100 000 zł i uwzględnić łączne, miesięczne zarobki w przeliczeniu na gospodarstwo jedno- i wieloosobowe.
„Czyste Powietrze Plus” przeznaczony jest dla osób, które nie skorzystały z programu „Czyste Powietrze”. W przypadku pierwszej formy dofinansowania maksymalna wartość dotacji to 69 tys., a drugiej – 79 tys. Jakie warunki trzeba spełnić, aby przystąpić do programu „Czyste Powietrze Plus”? Po pierwsze nowy beneficjent musi przedłożyć umowę zawartą między nim a wykonawcą wskazanych prac. Drugą kwestią jest złożenie przez wnioskodawcę wniosku o płatność na podstawie wystawionej faktury i protokołu odbioru.
Dofinansowanie w ramach tego programu przysługuje posiadaczom nowo wybudowanych domów. Jakie wytyczne należy brać pod uwagę, zanim zaczniemy ubiegać się o dotację? To m.in. posiadanie nowej pompy ciepła oraz korzystanie z urządzenia na terenie wyznaczonej lokalizacji przez okres minimum pięciu lat od chwili wpłynięcia finansów, otrzymanych w ramach programu. Głównym założeniem „Mojego ciepła” jest rozwój prosumenckiej energetyki oraz wspieranie indywidualnych systemów grzewczych.
Kogo może dotyczyć ten sposób finansowania? Program przeznaczony jest dla przedsiębiorców. Poprawa wydajności energetycznej i montaż nowych źródeł ciepła to jedne z priorytetowych kwestii. Dopłata do pomp ciepła polega na udzieleniu pożyczki z możliwością jej umorzenia. Uzyskuje się ją w celu zakupu i instalacji urządzenia grzewczego.
Program przeznaczony jest dla indywidualnych rolników. Ograniczenie negatywnego wpływu działalności rolniczej to priorytetowe założenie tego sposobu finansowania. Przewiduje możliwość dofinansowania prac montażowych i zakupu instalacji, która łączy np. pompę ciepła z systemem fotowoltaicznym. Zastosowanie trybu hybrydowego wiąże się jednak z dokonaniem fachowej oceny. Dzięki niej uda się stwierdzić, w jakiej ilości i o ile jest możliwe wytwarzanie energii, aby instalacja stała się źródłem oszczędności.
Komu przysługuje ten typ dofinansowania? Podlegają mu zarówno właściciele, jak i współwłaściciele domów wielorodzinnych. Celem programu jest zwiększenie troski o środowisko naturalne i udzielaniu dofinansowania na zakup i montaż powietrznych oraz gruntowych pomp ciepła. W pierwszej kolejności założeniom podlegają posiadacze mieszkań, a dopiero później pod uwagę brane są również wspólnoty mieszkaniowe.
Fot.: materiał prasowy Klienta.