Jaki stół wybrać – okrągły czy prostokątny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Stół to centrum rodzinnych spotkań – jest przestrzenią, w której domownicy mogą spożywać wspólnie posiłki i spędzać czas na rozmowach. Aranżując przestrzeń jadalnianą mamy do dyspozycji wiele modeli i rozmiarów stołów. Warto zastanowić się, jaki będzie najbardziej odpowiedni do Twojego mieszkania. Kształt tego niezbędnego elementu jadalni będzie uzależniony od kilku czynników. Stół okrągły czy prostokątny? A może z możliwością rozłożenia? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części!

Czym kierować się podczas wyboru stołu do jadalni?

Wybór pomiędzy stołem okrągłym, a prostokątnym będzie uzależniony przede wszystkim od wielkości oraz układu wnętrza. Czy jadalnia stanowi osobne pomieszczenie? A może jest częścią otwartego aneksu kuchennego? Idealnie dobrany model stołu pozwoli w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia.

Drugą kwestią jest ilość domowników oraz odwiedzających nas gości. Jeśli nasza najbliższa rodzina jest liczna lub często urządzamy spotkania towarzyskie, lepiej wybrać stół, który z łatwością pomieści większą ilość osób, aby każdy czuł się swobodnie i komfortowo. Przyjmuje się, że powinno być to minimum 45 centymetrów szerokości.

Ostatni punkt dotyczy stylu, w którym urządzone jest wnętrze. Każdy kształt i model możemy dopasować do innej aranżacji wnętrza, jednak istnieją ogólne zasady, które pomogą wskazać nam odpowiedni kierunek. Dla przykładu prostokątne stoły lepiej wkomponują się w minimalistyczne lub klasyczne przestrzenie, zaś stoły okrągłe świetnie będą prezentować się we wnętrzach eleganckich, np. w stylu glamour. Jednak nie jest to sztywna reguła.

Stół okrągły – do jakiego pomieszczenia?

Stół okrągły możemy ustawić zarówno we wnętrzach o dużym, jak i niewielkim metrażu, jednak najlepiej będzie prezentował się w jadalni o zbliżonych długościach ścian. Okrągłe stoły na ogół są lżejsze niż ich prostokątni odpowiednicy, dzięki czemu łatwiej jest je w razie konieczności przestawić.

Ponadto nie posiadają one ostrych kantów, co jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem dla posiadaczy dzieci. Warto jednak wziąć pod uwagę średnicę stołu oraz to, czy jest to model rozkładany. Ważne, aby nawet po jego rozłożeniu pozostała wystarczająca ilość miejsca do swobodnego poruszania się, nawet po odsunięciu krzesła.

Największym atutem stołu okrągłego jest możliwość utrzymywania kontaktu wzrokowego ze wszystkimi osobami znajdującymi się przy stole. Nie wymusza on także na gospodarzach konieczności ustawiania gości w hierarchii. Zasiadając przy stole z gośćmi, z łatwością sięgniemy też po potrawy zaserwowane na środku blatu.

W jakim pomieszczeniu sprawdzi się stół prostokątny?

Stół prostokątny doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach przestronnych, ale i nieco mniejszych, dzięki temu, że możemy ustawić go jedną krawędzią do ściany lub w rogu pokoju. Duży prostokątny stół będzie idealnie dopełniał jadalnię bądź salon o układzie wydłużonego prostokąta. Może pełnić także rolę dodatkowego blatu roboczego, jeśli w kuchni nie posiadamy wystarczającej ilości miejsca. Prostokątny stół świetnie oddzieli aneks kuchenny od salonu, tworząc tym samym granicę między tymi dwoma pomieszczeniami.

Stoły prostokątne często posiadają możliwość rozłożenia, dzięki czemu możemy powiększyć blat o kilkadziesiąt centymetrów. Na co dzień korzystamy ze standardowej wielkości stołu, zaś podczas liczniejszych spotkań rozkładamy go i cieszymy się dużym meblem jadalnianym.

Jaki stół do niewielkiego salonu?

Niewielki salon nie jest najłatwiejszym miejscem do aranżacji. Ograniczona przestrzeń nie pozwala na taką śmiałość w wyborze dużego modelu stołu, jednak nie musimy rezygnować z jego atutów całkowicie. Trafną opcją do salonu o niewielkim metrażu będzie stół prostokątny z możliwością rozłożenia. W codziennym funkcjonowaniu nie zajmie zbyt wiele miejsca, szczególnie jeśli ustawimy go w rogu pokoju, zaś w razie potrzeby zapewni dodatkowe miejsce dla gości.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na stół okrągły, czy prostokątny, ważne, aby właściwie zagospodarować dostępną przestrzeń. Obydwa modele posiadają liczne zalety, jednak to do Ciebie należy ostateczny wybór. Dobierz odpowiedni rozmiar, zastanów się nad kształtem i ciesz się idealnym stołem w Twoim mieszkaniu!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*