Właścicielom kotów z pewnością nie raz spędzała sen z powiek zagwostka, w jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń na balkonie. W jaki sposób osłonić balkon przed naszym czworonogiem, by ten nie zrobił sobie krzywdy?
Lato za pasem a promienie słoneczne już pojawiły się w naszych domach. Otwarcie balkonu z pewnością będzie nieodzownym elementem tego okresu. Obawiasz się, że Twój czworonożny kompan tylko czeka, żeby się wymknąć?
Przy braku zabezpieczeń, wystarczy odwrócić wzrok na chwilę, by zobaczyć kota wychylającego się za balustradę z ostatniego piętra Twojego bloku. Takich sytuacji chcielibyśmy uniknąć, dlatego zostaje jedynie lato z otwartym oknem lub montaż zabezpieczeń.
Jeśli czworonóg nie wykazywał wcześniej chęci eksplorowania Twojego balkonu po balustradzie, to nie znaczy, że nigdy tak nie będzie robił. Zwierzę przy upadku z trzeciego czy czwartego piętra może połamać łapy, odnieść poważne obrażenia wewnętrzne lub nawet zdechnąć. Nawet spokojnym kotom zdarzają się sytuacje, w których zaciekawi je ptak i udadzą się w pogoń za nim.
Przystosowanie balkonu do funkcjonowania kota jest niestety kosztowną inwestycją. Ceny wahają się od kilkuset do nawet tysiąca złotych. W takiej sytuacji warto rozważyć samodzielny montaż, tym bardziej, że proces nie należy do skomplikowanych. W związku z tym, że nie wynajmujesz ekipy, poniesiesz jedynie koszt wykorzystanych materiałów. Cena więc zależna jest od wielkości Twojego balkonu, lecz nie powinna przekroczyć 300 zł.
Montaż, o którym mowa, przeznaczony jest dla balkonu posiadającego sufit. Bez tego ciężko nam będzie cokolwiek zamontować, gdyż otwarte balkony wymagają specjalistycznej wiedzy i ekipy.
Niezbędny materiał, bez którego nie zaczniemy, to siatka. W tym przypadku najchętniej wybierana ze względu na swoją trwałość i przystosowanie do ciężkich warunków atmosferycznych jest siatka rybacka.
Na rynku znajdziesz siatki o różnych wielkościach oczek, jednak Ciebie najbardziej powinnym zainteresować te o średnicy 35-45 mm. W przypadku, gdy zwierzak ma w zwyczaju obgryzać przedmioty, warto pokusić się o zakup tej wykonanej ze stali. Dzięki temu będzie można ją szybko zdemontować w sytuacjach zagrażających życiu, np. podczas pożaru.
Istnieje możliwość zamówienia sieci rybackiej stworzonej na wymiar Twojego balkonu. Do zabezpieczenia nada się zarówno siatka stalowa jak i metalowa. Ze względu na swoją specyfikę wykonania można nimi łatwo manipulować, nadając wybrany kształt. Niezbędne do montażu będą również kołki rozporowe. Jeśli masz możliwość, wybierz te z zamkniętą końcówką i zakończone niepełnym okręgiem. Będą aplikowane co 50 centymetrów, po dwóch stronach siatki, więc przyda Ci się ich większa ilość.
Kolejnym niezbędnym artykułem do tworzenia zabezpieczenia dla Twojego kota będą pręty montażowe. Alternatywą może być stalowy drut, do którego będziemy przytwierdzać poszczególne elementy. Jeśli jednak zależy Ci na sprawnym wykonaniu zadania, rozważ przymocowanie siatki przy użyciu listwy. Możesz również to zrobić za pomocą sznurka, lecz ciężko Ci go będzie naprężyć na tyle mocno, by nie zwisał nieestetycznie od góry.
Pręt, którego użyjesz, powinien być solidny i sztywny, tak by kot nie znalazł żadnych otworów. Ponadto niezbędnymi narzędziami okażą się m.in. wiertarka, przedłużacz, drabina, młotek. Ważne, żeby pomimo niskiego kosztu, praca została wykonana rzetelnie, tak by zapewnić kotu bezpieczeństwo.
Zdjęcie główne: James Sutton/unsplash.com