Jak układać kwiaty cięte w bukiet?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chociaż najczęściej obdarowuje się bliskich i znajomych bukietami prosto z kwiaciarni, bukiety hand made z kwiatów z własnego ogródka również mogą sprawić wiele radości. Warto jednak wiedzieć, jak układać je w bukiety, by wytrzymały jak najdłużej i zachwycały pięknym wyglądem. 

Florystyka to bardzo szeroka i rozwinięta dziedzina, w której co chwila zmieniają się trendy. Jednak niektóre zasady – np. co do przedłużenia trwałości kwiatów ciętych – są niezmienne i warto poznać je przed ścięciem róż czy tulipanów do bukietu. Przy układaniu bukietu warto przemyśleć takie kwestie jak: żywotność gatunków, dopasowanie kolorystyczne, przybranie bukietu, a także kształt kompozycji. Podpowiadamy, jak stworzyć bukiet o ponadczasowym pięknie!

Kiedy ścinać kwiaty?

Ile florystów, tyle opinii. Podobno trwałość kwiatów ciętych zależy od pory dnia, w której zostały ścięte, pogody, jaka wtedy panowała, a nawet… od fazy księżyca! 

Jedno jest pewne – kwiaty ścinaj wtedy, gdy ich pąki nie są jeszcze rozwinięte. Dzięki temu dopiero w wazonie rozwiną się i utrzymają świeżość na dłużej, w pełni kwitnienia. Rośliny o groniastych kwiatostanach najlepiej ścinać, gdy rozwinięte są dopiero pąki dolne, a te górne – całkiem zwinięte. Kwiaty najlepiej ścinać wczesnym rankiem albo późnym wieczorem, gdy wiązki przewodzące wodę są całkiem otwarte.

Delikatne gatunki kwiatów możesz odłamać palcami, a sztywniejsze ścinać sekatorem pod kątem – tak, aby końcówka była zakończona powierzchnią gładką i długą, która łatwo pobierać będzie wodę. Przed włożeniem bukietu do wazonu, porządnie umyj naczynie. Zdezynfekowanie go przedłuży świeżość kompozycji.

W wodzie, w dłoni, na gąbce

Bukiety można układać na różne sposoby – bezpośrednio w wazonie, w dłoni lub na gąbce (bardziej zaawansowane kompozycje). Najważniejsza zasada mówi, by łodyg nie wciskać na siłę – możesz zgnieść delikatne tkanki lub oderwać liście. Kwiaty dokładasz po kolei zawsze w jednym kierunku – albo z ruchem wskazówek zegara, albo w przeciwnym. Przed przygotowaniem bukietu warto również skrócić łodygi, aby kwiaty były podobnej wysokości, a także lepiej przyswajały wodę.

Dobierz odpowiednie kwiaty 

Najbezpieczniejsze są kompozycję wykonane z jednego gatunku – mamy bowiem pewność, że kwiaty te mają takie same wymagania i taką samą żywotność. W przypadku łączenia kilku gatunków w jedną wiązankę, koniecznie sprawdź, czy wytrzymają podobną ilość czasu – w końcu przykro byłoby wyrzucać bukiet dlatego, że połowa roślin zwiędła i zaczyna szarzeć, a druga połowa jest dopiero w pełni kwitnienia.

Jak przedłużyć świeżość kwiatów? 

Jest kilka domowych sposobów na przedłużenie świeżości kwiatów. Należy zacząć od dokładnej dezynfekcji wazonu i odcięcia liści – zaczną one gnić w wodzie, przez co bukiet szybciej zwiędnie. 

Następnie warto także podciąć końcówki pod odpowiednim kątem, by udrożnić wiązki przepuszczające wodę. Nie używaj wody z kranu, jeśli zawiera ona chlor. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna, do której raz dziennie dorzucisz kostkę lodu, aby obniżyć temperaturę wody – znacznie przedłuży to świeżość wiązanki. 

Sam bukiet warto też trzymać w chłodnym pomieszczeniu i z daleka od bezpośrednich promieni słonecznych. Jako odżywkę do kwiatów można stosować ½ tabletki aspiryny lub odrobinę kwasku cytrynowego.

A co jako wypełniacz? 

Przybranie stanowi integralną część bukietu. Nie tylko sprawia, że wydaje się on okazalszy, ale także dopełnia go i stanowi tło dla pięknych kwiatów. Najczęściej stosowanym wypełniaczem bukietu jest gipsówka, której drobne i białe kwiaty ślicznie wyglądają zwłaszcza w kompozycjach ślubnych. W bukietach pojawiają się także elementy zielone – majestatyczne liście monstery, egzotyczne liście palmy lub swojskie paprocie. Jako „zapychacze” świetnie sprawdzają się także trawy – pampasowa i niedźwiedzia. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*