DIY: Jak zrobić osłonę na balkon?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zadbany, pięknie wyglądający balkon zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto dobrać ciekawe meble wypoczynkowe, skrzynie do przechowywania oraz roślinność, jednak jeśli zależy Ci na tym, aby zachować prywatność, postaw na osłonę balkonową. Wiesz, że możesz wykonać ją samodzielnie? Oto nasz patent!

Osłona na balkon w kilku prostych krokach

Wiele rzeczy, które znajdują się w domu, na balkonie lub w ogrodzie, można wykonać samodzielnie. Dzięki temu nie tylko zyskujesz absolutnie oryginalną rzecz, ale również świetnie się bawisz, a nawet możesz się zrelaksować. Powiedzmy, że Twój balkon jest już prawie gotowy, aby można było rozpocząć na nim wieczorne biesiadowanie lub weekendowe spożywanie obiadów. Marzy Ci się jednak doza prywatności. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie osłona na balkon, która pozwoli Ci czuć się na nim swobodnie. Oto jak ją zrobić!

Wykorzystamy płot lamelowy, który dostępny jest w praktycznie każdym sklepie budowlanym. Możesz zatem przebierać w kolorach, kształtach, a nawet wzorach, co oczywiście łączy się ze zróżnicowaną ceną. Co do wyglądu, warto dopasować kolor oraz wzór na osłonie do dodatków i mebli, które już umieściliśmy na balkonie, wówczas uzyskamy ciekawy efekt.

Jak zrobić osłony – krok po kroku

Zacznijmy od nabycia takiej ilości płotu lamelowego, aby odpowiadała ona wielkości naszego tarasu lub balkonu. Jeśli nie masz specjalnych narzędzi, możesz poprosić nawet o docięcie poszczególnych elementów na miejscu. Takie usługi świadczone są zazwyczaj bezpłatnie w marketach budowlanych, oczywiście po zakupie towaru.

1. Wymierz dokładnie osłonę i zaznacz miejsca, gdzie znajdują się np. parapet lub różne nierówności, tak aby idealnie pasowała. Najlepiej użyć do tego niewielkiej wyrzynarki.

2. Tak przygotowana osłona wymaga przyozdobienia. Jeśli kupiłeś tańszą wersję, w neutralnych kolorach, możesz pokryć ją farbą. Nie zapomnij również o impregnacie, który będzie chronił powierzchnię przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

3. Zabieramy się za montaż osłon na barierkach. Należy przyłożyć uprzednio przygotowane osłony do barierek i szczebelków tak, aby ściśle przylegały, a do zabezpieczenia użyj opasek zaciskowych, którymi przytwierdzisz płyty do balkonu.

4. Możesz także dopasować ozdoby, które wspaniale komponują się z taką osłoną. Świetnym rozwiązaniem będą kwietniki w różnych kolorach. Możesz w nich umieścić także zioła, które później wykorzystasz do przygotowywania pysznych potraw. Wystarczy zakupić haczyki i np. małe, metalowe wiaderka, które można umieścić w dowolnym miejscu na osłonce. Nie zapomnij także o oświetleniu. To ono w końcu odpowiada za nadanie przestrzeni ciekawego wyrazu. Naszym zdaniem doskonale sprawdzają się drobne światełka zasilane dzięki energii słonecznej. Do zestawu z reguły dołączony jest mały panel słoneczny, który możesz umieścić np. w kwietniku.

Zdj. główne: Nguyen Dang Hoang Nhu/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*