Jak samodzielnie ograniczyć emisję CO2?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody oraz smog to problemy, które niestety dla wielu osób stały się już codziennością. Każdego dnia można na własnej skórze odczuć skutki niskiej jakości powietrza, za którą odpowiedzialna jest między innymi ogromna emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Na co dzień możesz ograniczyć ilość wytwarzanego CO2, wprowadzając proste i często bardziej korzystne zmiany do swojego życia. Zobacz, jak ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zmniejszyć swój ślad węglowy. 

Zostaw samochód w garażu   

Za bardzo duży procent zanieczyszczenia powietrza w Polsce i nie tylko, odpowiadają samochody osobowe, a dokładniej wytwarzane przez nie spaliny. Codzienna jazda autem do pracy, szkoły czy sklepu to każdorazowo wydzielanie do atmosfery CO2 oraz metali ciężkich i innych szkodliwych substancji. Korzystanie z komunikacji zbiorowej to oszczędność pieniędzy i zmniejszanie śladu węglowego. Większość nowoczesnych pojazdów komunikacji miejskiej zasilana jest na prąd wytwarzany przez panele fotowoltaiczne, dzięki czemu są praktycznie neutralne dla środowiska. Jeśli w autobusie jedzie 100 osób, to co najmniej 40, a maksymalnie 100 pojedynczych samochodów nie wyemituje dodatkowych spalin. 

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest kwestia finansowa. Ceny biletu miesięcznego w większych polskich miastach mieszczą się w przedziale od 120 do 300 złotych za bilet normalny. Przy obecnych cenach paliwa jest to cena pojedynczego zalania baku do pełna, co wystarcza na mniej więcej tydzień jazdy. 

Postaw na odnawialne źródła energii   

Polskie elektrownie opalane są węglem, przez co emitują niebotyczne ilości zanieczyszczeń, w tym dwutlenku węgla, do atmosfery. Czerpiąc prąd tradycyjnie z lokalnej elektrowni, mimowolnie przykładasz rękę do niszczenia i zanieczyszczania środowiska. Jest na to jednak doskonałe rozwiązanie, które pomoże Ci nie tylko realnie ograniczyć emisję CO2, lecz także obniżyć rachunki za energię elektryczną o nawet 90 procent!

Panele fotowoltaiczne to sposób na czerpanie energii i prądu bezpośrednio z promieni słonecznych. W ten sposób zasilisz cały dom bez grama CO2. Dodatkowo, światło słoneczne nic nie kosztuje, więc koszty zakupu i montażu fotowoltaiki zwracają się bardzo szybko. Więcej na temat plusów korzystania z paneli słonecznych oraz technologii ich działania dowiesz się ze strony https://mlsystem.pl/klient-indywidualny/moduly-pv-3/

Ogranicz jedzenie mięsa i nabiału   

Ta rada może wydawać się wręcz absurdalna, jednak fermy mięsne i fabryki nabiału to jedne z najbardziej obciążonych śladem węglowym branż. Poza niewyobrażalnymi warunkami, w jakich żyć muszą zwierzęta hodowane przemysłowo na mięso, ich utrzymanie, ubicie oraz wyprodukowanie mięsa wymagają mnóstwa energii i wody. Jeden kilogram wieprzowiny to aż 6000 litrów wody, z kolei do wyprodukowania kilograma drobiu potrzeba 4300 litrów. Wyprodukowanie jednej szklanki (250 ml) mleka wymaga 120 litrów wody, nie wspominając już o emisji gazów cieplarnianych, jaką naznaczone są mięso i nabiał. 

Jeśli chcesz ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby oraz zmniejszyć swój ślad węglowy, wybieraj roślinne alternatywy tradycyjnych produktów odzwierzęcych, które są dużo bardziej ekologiczne w produkcji. Zrezygnuj też z mięsa lub ogranicz jego spożycie do jednego-dwóch razy w tygodniu. Już taka niewielka zmiana jest w stanie realnie wpłynąć na stan środowiska.

Zdj. główne: Matthias Heyde/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*