Artykuł sponsorowany
Przygotowując posiłek, zależy nam na tym, żeby był on na jak najwyższym poziomie. W przypadku pieczenia mięsa ważne jest odpowiednie wcześniejsze przygotowanie go, sposób i naczynie, w jakim będzie pieczone. Podpowiadamy, jak najlepiej piec mięso.
Podstawą każdej dobrze przygotowanej potrawy jest wybór możliwie najlepszych składników. Tak też jest w przypadku pieczenie mięsa. Bardzo ważne jest, żeby wybrać mięso świeże i dobrej jakości, pochodzące z zaufanego źródła. Żeby mięso było soczyste, warto wybrać niezbyt chudy kawałek. Odpowiednia warstwa tłuszczu uchroni je przed wysuszeniem.
Żeby mięso było soczyste i kruche należy je odpowiednio wcześniej zamarynować i zawinąć w folię. Dobrze to zrobić już dzień przed pieczeniem. W zależności od upodobań kulinarnych, marynaty mogą być różne. Powinny jednak zawierać kwaśny składnik, na przykład ocet winny. Konieczne są także przyprawy, jak pieprz w ziarnach, majeranek, ziele angielskie czy rozmaryn.
Mięso należy wkładać do zimnej marynaty i co jakiś czas je obracać. Trzeba pamiętać, żeby nie marynować go zbyt krótko ani też za długo.
Po wyjęciu mięsa z marynaty trzeba je osuszyć i zabezpieczyć przed utratą soków. Najlepiej będzie to zrobić, obsmażając mięso na patelni. Trzeba to robić krótko, ale z każdej strony. Pozwoli to zamknąć pory mięsa, a soki nie będą wypływać. Danie zachowa odpowiednią soczystość, aromat i smak.
Czas pieczenia mięsa zależny jest od jego wielkości i rodzaju oraz od naczynia użytego do pieczenia. Można wykorzystać tradycyjną brytfannę, która obecnie dostępna jest w wielu wariantach. Najbardziej klasyczne wykonane są z surowego żeliwa, jednak nowoczesne brytfanki mogą być wykonane ze stali nierdzewnej albo aluminium. Najczęściej są owalne albo prostokątne. Niektóre brytfanny posiadają szklane pokrywki z wlewem umożliwiającym podlewanie pieczonego mięsa na przykład wodą, bulionem czy winem bez konieczności zdejmowania pokrywki. Przezroczysta pokrywka pozwala też na stałe kontrolowanie pieczenia, bez konieczności podnoszenia jej i wychładzania wnętrza naczynia. Brytfanny najlepiej nadają się do pieczenia drobiu w całości.
Często używane do pieczenia mięsa są także garnki żeliwne. Są mniejsze niż brytfanny, najczęściej wykonane są także z surowego żeliwa albo z żeliwa pokrytego kolorową emalią. Takie garnki są przeznaczone zarówno do gotowania na kuchence, jak i do pieczenia w piekarniku. Sprawdzą się doskonale do przygotowania dań jednogarnkowych, na przykład potrawek albo gulaszy czy też mniejszych porcji mięsa takich jak karkówka czy szynka.
Mięso można mieć także w szkle żaroodpornym. Szklane naczynia dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Są też bardzo praktyczne.
Przed włożeniem mięsa do piekarnika należy go najpierw nagrzać. Średni czas pieczenia kilograma mięsa to około jednej godziny na jeden kilogram, a najbardziej odpowiednia temperatura to od 150 do 180 stopni. Są jednak mięsa, które pieczone dłużej w nieco niższej temperaturze będą smakowały jeszcze lepiej. Dotyczy to wieprzowiny, mięsa z kaczki czy z gęsi.
Doskonałego smaku pieczeni mogą nadać dodatki, jak na przykład suszone owoce, suszone grzyby albo czosnek.
Żeby pieczeń mięsna była odpowiednio soczysta, po wyjęciu jej z piekarnika należy pozwolić jej „odpocząć”. Trzeba odstawić ją na około dziesięć minut, żeby soki rozeszły się równomiernie po całym kawałku mięsa. Wołowiny, cielęciny i wieprzowiny nie powinno się rozkrawać zaraz po upieczeniu, ponieważ wszystkie soki wypłyną, a mięso pozostanie suche.
Zdjęcie główne: Ron Lach/pexels.com