Jak oszczędzać wodę w mieszkaniu w bloku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oszczędzanie wody w mieszkaniu w bloku ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla ekologii, ale również dla domowego budżetu. W jaki sposób można zaoszczędzić wodę?

Ceny za wodę w Polsce

Woda w Polsce jest bardzo droga. Średnia cena za m3 wody ze ściekami to niecałe 11 zł. Najdroższa woda ze ściekami jest w Szklarskiej Porębie – ponad 33 zł za m3, a najniższa cena wody ze ściekami jest w Oleśnicy i wynosi niewiele ponad 8 zł. W jaki sposób można zaoszczędzić wodę?

24 sposoby na zaoszczędzenie wody w mieszkaniu

1. W czasie golenia się lub mycia zębów, warto nalać wody do kubka. Dzięki temu zęby lub golarkę można płukać wodą z pojemnika.

2. Podczas prysznica zakręcaj wodę; opłucz się, zakręć kurek, nanieś żel pod prysznic i dopiero odkręć ponownie. 

3. Zamontuj w kranach perlatory, czyli specjalne końcówki, które pozwalają na zaoszczędzenie wody – napowietrzają ją, tym samym zwiększają jej objętość przy mniejszym zużyciu wody. W sklepach dostępne są baterie z perlatorem – są one droższe od zwykłych baterii.

4. Gdy ustawiasz temperaturę, używaj mniejszego strumienia wody.

5. Posprawdzaj krany, upewnij się, że z żadnego nie kapie woda.

6. Jeśli w mieszkaniu masz wannę, to zamontuj baterię z szybkim przepływem wody. Podczas napełniania, woda bardzo szybko stygnie i często trzeba dolewać ciepłej.

7. Jeśli masz możliwość, to w mieszkaniu zamontuj prysznic – dzięki temu można ograniczyć zużywanie wody podczas kąpieli

8. Wybieraj oszczędne programy. Włączając pralkę lub zmywarkę, używaj programu eko, dzięki któremu można zmniejszyć zużycie wody. Warto wybierać urządzenia, które dobierają zużycie wody do ilości wsadu. Jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie używaj opcji pranie wstępne lub dodatkowe płukanie.

9. Jeśli pierzesz coś ręcznie, to zamocz przedmiot i użyj detergentu. Następnie wylej wodę i przepłucz odzież w misce. Nie płucz odzieży pod bieżącą wodą.

10. Jeśli myjesz się np. rano lub myjesz naczynia, to używaj do tego miski.

11. Jeśli jest taka możliwość, to używaj małej ilość detergentów. Dzięki temu do wypłukania np. naczyń potrzebna jest mniejsza ilość wody.

12. Jeśli ręcznie myjesz naczynia, to jednej miski używaj do mycia, a drugiej do płukania naczyń.

13. Zanim zaczniesz zmywać naczynia, usuń z nich resztki. Czyszczenie zlewozmywakowa z resztek jedzenia pochłania dodatkowe ilości wody.

14. Wody po gotowaniu warzyw lub makaronu można użyć do podlewania kwiatów, lecz najpierw należy ją wystudzić.

15. Do rozmrażania nie używaj wody. Zamrożone produkty zostaw w lodówce, do momentu całkowitego ich rozmrożenia.

16. Do miski zbieraj wodę po płukaniu warzyw i owoców. Taką wodę można wykorzystać do podlewania kwiatów lub podgrzać i umyć nią podłogę. 

17. Do spłukiwania toalety można użyć wody np. po myciu podłogi.

18. W toalecie warto zamontować ekonomiczną spłuczkę. Dzięki temu można ograniczyć ilość spłukanej wody. Niektóre spłuczki dają możliwość kontrolowania ilości spłukiwanej wody. Świetnym sposobem na zaoszczędzenie wody jest zamontowanie nad toaletą pralki, dzięki temu woda z prania służy do spłukiwania toalety.

19. Warto wybrać kran z uchwytem do regulacji temperatury, dzięki temu można szybciej ustawić pożądane ciepło wody.

20. Ciekawym rozwiązaniem jest czujnik ruchu w baterii łazienkowej, który wyłącza się, gdy ręce zostaną odsunięte. Czujnik jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy ręce są brudne i bardzo kłopotliwe jest ustawianie strumienia wody.

21. Każda bateria ma klasę oszczędzania wody. Warto wybierać baterie z klasą oszczędności A lub Z. W niektórych bateriach jest również opcja ustawienia temperatury wody.

22. Jeśli masz balkon, to możesz bardzo efektywnie zbierać deszczówkę np. do pojemników umieszczonych na balkonie. Deszczówkę można wykorzystać do podlewania kwiatów lub mycia podłogi.

23. Wybieraj rośliny, które nie potrzebują dużej ilości wody. Jeśli to możliwe, podlewaj kwiaty domowe rano lub wieczorem – dzięki temu możesz ograniczyć parowanie wody.

24. Jeśli korzystasz z suszarki bębnowej, to nie wylewaj wody, tylko zużyj ją np. do mycia podłogi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*