Szpaki to prawdziwa zmora wielu ogrodników. Potrafią skutecznie zniszczyć zbiory czereśni oraz owoców jagodowych. Dzisiaj przyjrzymy się metodom odstraszania tych szkodników.
Ptaki te są potrzebne i pożyteczne, chronią sad przed szkodliwymi owadami, ale czasami łapczywie spoglądają także na nasze zbiory. Dlatego pomimo niechęci do nich, wszystkie metody odstraszające nie powinny zagrażać życiu tych ptaków. Mają jedynie na celu trzymać je z daleka od naszych drzewek owocowych, a w szczególności ich owoców.
Takie armatki wytwarzają huk o mocy nawet do 120 dB, co pozwala przegonić te ptaki nawet ze sporego terenu. Niestety, to rozwiązanie jest skutecznie, ale nie jest długotrwałe, ponieważ po pewnym czasie szpaki przyzwyczajają się do tego dźwięku i nadal przylatują. Ponadto huk musi pojawiać się co jakiś czas, co będzie uciążliwe nie tylko dla nas, ale też dla naszych sąsiadów.
Urządzenia te są podobne do armatek hukowych, ale emitują odgłosy ptaków drapieżnych, niebezpiecznych dla szpaków. Minusem jest ich słabszy zasięg, ponieważ przeznaczone są do użytku raczej w ogródkach niż sadach o sporych rozmiarach. Niestety tak jak w przypadku armatek hukowych szpaki przyzwyczajają się do tego dźwięku.
Aparaty dźwiękowe, które emitują odgłosy niesłyszalne dla ludzi, świetnie sprawdzą się w terenach zabudowanych, ponieważ odstraszają wyłącznie ptaki. Zasięg ultradźwięków jest mniejszy niż wspomnianych wyżej urządzeń, a jego działanie jest bardzo ukierunkowane.
Taki latawiec przypomina swoim wyglądem drapieżnego ptaka, przez co szpaki nie będą zbliżać się do naszych czereśni. Plusem takiego rozwiązania jest na pewno to, że nie emitują uciążliwego dla otoczenia hałasu. Umieszcza się je wysoko w ogrodzie lub sadzie. Niestety, ale do tego widoku szpaki po pewnym czasie też się przyzwyczajają.
W zasadzie jedynym sposobem na długotrwałą ochronę przed szpakami jest zamontowanie siatki ochronnej. Chroni czereśnie, uniemożliwiając ptakom przedostanie się do nich. Montuje się ją bezpośrednio na drzewach lub na specjalnej konstrukcji. Siatki te nie zagrażają życiu ptaków, skutecznie ograniczają jednak dostęp do owoców. Szpaki nie dadzą rady przegryźć takiej siatki i dostać się do środka, nie mogą również się w nią zaplątać. Siatka nie utrudnia czereśniom dostępu do światła.
Wśród środków chemicznych polecany jest szczególnie preparat NOBIRD. Rozpuszcza się go w wodzie i spryskuje otrzymanym płynem pień i glebę wokół czereśni. Taka ochrona trwa do 14 dni, a sam preparat jest stosunkowo tani. Szpaki wyczuwając ten środek i nie zbliżają się do tego drzewa.
Jak widać, sposobów na odstraszanie szpaków jest wiele, jedne są mniej skuteczne, inne bardziej. Są to sposoby, które w żaden sposób nie zagrażają życiu ptaków, co jest niewątpliwie dużym plusem. Wybór konkretnego sposobu uzależniony też jest od miejsca naszego zamieszkania.
Przeczytaj też: https://slowdom.pl/w-ogrodzie/drzewka-owocowe-kolumnowe-pomysly-na-aranzacje-ogrodu/
Zdjęcie główne: MrGajowy3/pexels.com