Ile kosztują dzieła sztuki i jak sfinansować ich zakup?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Możliwość wzbogacenie swojej domowej kolekcji pięknych dzieł sztuki, wydaje się inwestycją, na którą mogą sobie pozwolić jedynie bardzo zamożni ludzie. Z samej historii są znane przykłady, kiedy poszczególne dzieła były warte całe majątki. Jednak, jak ta sytuacja wygląda dzisiaj? Czy kupno obrazu, rzeźby, bądź innej formy wyrazu artystycznego jest w Polsce związane z dużymi kwotami pieniędzy?

Czy w Polsce sztuka jest droga?

Istnieje szansa nabycia różnej formy sztuki. Może to być obraz, ale również unikalna, starożytna waza. Od stuleci taki motyw, był uważany za pewien luksus. Czasy się jednak zmieniły, dlatego warto się dowiedzieć, jak dzisiaj wygląda cenowo nabycie, chociażby wspomnianego obrazu.

Okazuje się, że pierwszym czynnikiem wpływającym na cenę dzieła, jest kraj jego pochodzenia. Obraz artysty z USA będzie droższy, od tego mieszkającego i tworzącego w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ cena dzieła jest często zależna od ilości artystów w danym kraju. Im jest ich więcej, tym tego typu rzeczy są tańsze. Koszty nabycia sztuki do domu w formie obrazu, mogą być wysokości od 1000 zł, do nawet 10 000 zł. Oczywiście jest to tylko pewnego rodzaju średnia. Dużo bogatych ludzi po usłyszeniu takiej ceny nie wie za bardzo, co ma o takim stanie rzeczy myśleć. Dla nich wspomniane kwoty nie są za dużym wydatkiem, co tym bardziej potęguje ich zdziwienie, ponieważ jak powszechnie uważano, sztuka jest droga. 

Idąc takim myśleniem, można dojść do słusznego wniosku, że na obraz współczesnego artysty może sobie pozwolić nawet średnio zamożna osoba. Pomocny w tym celu, może być odpowiedni i bezpieczny ranking chwilówek na 200 zł https://sowafinansowa.pl/ranking-pozyczek-200-zl/

Od jakich czynników zależy jeszcze cena dzieła?

Wspomniana ilość artystów nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na cenę danego dzieła. Należy pamiętać, że każdy artysta jest inny, oferuje inną sztukę, a także różny styl i jakość wykonywanych prac. Ważną kwestią jest również to, czy aktualnie prowadzone rozmowy są na temat obrazu, czy innego rzemiosła. Inaczej można oceniać sztukę starożytną, biżuterię, meble, design, czy sztukę współczesną. W niektórych dziełach trzeba też wziąć pod uwagę czynnik zachowania się danej formy sztuki. Ciekawym nabytkiem będzie biżuteria, którą dodatkowo ocenia się na bazie użytych w trakcie produkcji kruszców, oraz samej techniki wykonania. Im większa waga i jakość kamieni, tym taka rzecz będzie stosunkowo droższa. Istnieje jednak pewien wspólny czynnik, na który koniecznie potencjalny klient powinien zwracać uwagę.

Chodzi oczywiście o autentyczność danej pracy. W przypadku młodej sztuki jest ona raczej pewna, mimo wszystko warto mieć to na uwadze. 

Inne czynniki wpływające na cenę współczesnych dzieł, to chociażby notowania aukcyjne, czy aktualny dorobek artysty. Co ciekawe, na sam dorobek wpływa nawet miejsce, w którym artysta nabywał swoją wiedzę. Udział w różnego rodzaju wystawach też ma znaczenie. Warto jednak zwracać uwagę na te osoby, które znajdują się bardzo często wśród finalistów, niż te, które przez przypadek osiągnęły pierwsze miejsca. 

W jaki sposób zdobyć środki na nabycie dzieła?

Aby nabyć potrzebne środki, można sięgnąć, chociażby po oferty szybkich pożyczek. Jednak, od ilości dostępnych dzisiaj banków i towarzystw, a co dopiero liczbie ich ofert można się pogubić. W ten sposób łatwo wpaść w pewne przepłacenie, a nawet oszustwo. Dlatego warto skorzystać z zaufanego rankingu, który skutecznie wskaże konkretne propozycje https://sowafinansowa.pl.

Fot. Artur Matosyan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*