Efektywne sprzątanie – 5 praktycznych porad

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W uporządkowanej przestrzeni przyjemnie spędza się czas, dlatego ważne jest, żeby dbać o porządki w domu. Żeby jednak sprzątanie przyniosło pożądane efekty, a czas na nie poświęcony nie został uznany za stracony, warto odpowiednio się za nie zabrać. Przedstawiamy porady, dzięki którym sprzątanie domu lub mieszkania będzie efektywne.

Zaplanuj sprzątanie

Jeżeli wiesz, że czekają Cię gruntowne porządki, postaraj się je zaplanować na taki dzień, kiedy nie masz zbyt wielu innych zajęć. Pobieżne sprzątanie przy jednoczesnym wykonywaniu innych czynności nie przyniesie zbyt pozytywnych efektów. Możesz zrobić porządek w domu w jeden, konkretny dzień albo poświęcić na to nieco czasu każdego dnia. Porządkowanie każdego dnia sprawi, że dom czy mieszkanie będzie czyste zawsze.

Warto przygotować sobie plan codziennego, cotygodniowego i comiesięcznego sprzątania. Ten pierwszy to te czynności, które najlepiej wykonywać każdego dnia. Będzie to więc zmywanie naczyń, czyszczenie kuchenki czy wycieranie blatów. Cotygodniowy plan to pranie, prasowanie, odkurzanie i mycie podłóg czy sprzątanie łazienki. Plan miesięczny to najbardziej wymagające obowiązki, a więc mycie okien, lodówki czy pranie dywanów.

Sprzątaj od góry do dołu

Sprzątając w domu warto pamiętać o tym, żeby zaczynać porządki na wysokości, a dopiero potem przechodzić do niższych poziomów. To najbardziej efektywny sposób, dzięki któremu nie ma konieczności poprawiania danej rzeczy.

Zacznij od wytarcia kurzu na najwyższych półkach, ponieważ będzie on opadał na niższe. Potem odkurz podłogę, a następnie zmyj ją. Dobry do tego będzie odpowiedni mop płaski, który pozwoli Ci pozbyć się zabrudzeń.

Ta sama zasada dotyczy także sprzątania pięter. Zacznij od najwyższej kondygnacji i schodź niżej, dzięki czemu brud nie będzie przemieszczał się na niższe poziomy. W domu parterowym czy w mieszkaniu warto zacząć sprzątanie od najbardziej zabrudzonego pomieszczenia.

Zasada „15 minut”

Większość codziennego nieporządku da usunąć się w kilka minut. Warto każdego dnia wieczorem poświęcić kwadrans na wykonanie kilku czynności, na przykład odłożyć na miejsce wszystkie przedmioty, które nie znajdują się na swoim miejscu, zmyć naczynia czy przetrzeć blaty na mokro. Ważne jest także to, żeby plamy wycierać od razu po ich pojawieniu się. Kiedy coś się rozleje, najlepiej od razu wytrzeć to ściereczką i papierowym ręcznikiem. Dopóki plama jest świeża, usunięcie jej zajmie dosłownie kilka sekund, a po dłuższym czasie doczyszczenie powierzchni może być kłopotliwe.  

Ważne jest także to, żeby od razu wszystko odkładać na dane miejsce. To właśnie zostawianie rzeczy „byle gdzie” prowadzi do bałaganu. Rozsypane zabawki czy ubrania na krześle warto odłożyć przed snem na właściwe miejsce. Budzenie się w uporządkowanym wnętrzu jest zdecydowanie przyjemniejsze.

Zadbaj o podział obowiązków

Sprzątanie domu czy mieszkania wymaga czasu i może być sporym obciążeniem dla jednej osoby. Dlatego też warto podzielić obowiązki między wszystkich domowników. Najlepiej stworzyć listę, która dokładnie określi, kto danego dnia czy tygodnia wykonuje jakie obowiązki.

Systematyczność to klucz do sukcesu

Stworzenie planu i rozdzielenie obowiązków nie wystarczą, jeżeli wszyscy nie będą się do nich stosować. Dlatego bardzo ważne jest, żeby każdy z domowników pamiętał o swoich obowiązkach i sumiennie je wykonywał. Regularne sprzątanie pozwala zachować ład i porządek w każdej przestrzeni, bez konieczności męczenia się raz na np. trzy miesiące.

Zdjęcie główne: jarmoluk/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*