Wiosna to czas, gdy wszystko kwitnie, a nasze ogrody stają się coraz bardziej kolorowe. Chodź czasami, bywa jeszcze zimno, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić bratki na swoim balkonie.
Bratki to najpopularniejsze wiosenne kwiaty doniczkowe, są w łatwe w uprawie i nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Istnieją na świecie tysiące odmian bratków, które różnią się między sobą głównie kolorem, pokrojem i kształtem. W pierwszym roku po posadzeniu rosną tylko liście, natomiast w kolejnym już bardzo obficie kwitnie. Można zauważyć, że ich dolny kwiat jest największy i jest to macocha, a po bokach kwiaty są mniejsze i nazywane kopciuszkami.
Bratki to kwiaty, które wyróżniają się różnymi kolorami, począwszy od bieli, po soczyste czerwienie aż do wyrazistej czerni. Największą popularnością cieszą się jednak odmiany dwubarwne, z których można stworzyć piękne i ciekawe kompozycje. Są to doskonałe kwiaty na okres wiosenny, ponieważ kwitną długo; od kwietnia do czerwca. Natomiast po zimowej przerwie kwitną jeszcze bardziej obficie.
Przy wyborze bratków należy zwrócić uwagę, czy nie są już przekwitnięte z widocznymi plamami na liściach lub innymi oznakami chorobowymi. Najlepsze będą takie, które mają widoczne, nierozwinięte jeszcze pąki. Bratki symbolizują troskę i sprawiają, że balkon lub taras staje się doskonałym miejscem relaksu.
Sezon na sadzenie bratków można zacząć już w marcu, gdy jest coraz cieplej i widać oznaki nadchodzącej wiosny. Są odporne na działanie niskich temperatur. Warto zaznaczyć, że kupowane w tym czasie bratki pochodzą z upraw szklarniowych. Dlatego należy je najpierw zahartować i przyzwyczaić do temperatur panujących na zewnątrz. W tym celu warto je najpierw postawić w osłoniętym miejscu na balkonie, w taki sposób, aby nie były narażone na zimny wiatr. Następnie można je posadzić w doniczkach lub skrzynkach i położyć w miejscach niezadaszonych.
Bratki ogrodowe są kwiatami, które nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Nie mają dużych wymagań co do ziemi, dlatego podczas sadzenia można użyć uniwersalnej ziemi ogrodowej. Zanim zabierzesz się do sadzenia, na dnie donic nasyp drenaż, który ochroni przed zgnieceniem korzeni. Może to być żwirek lub keramzyt dostępny w sklepach ogrodniczych. Następnie wsyp ziemię o umiarkowanej wilgotności. Bratki są delikatne, dlatego trzeba się z nimi obchodzić z czułością. Ziemia powinna zajmować ¾ doniczki, aby móc swobodnie podlewać roślinę.
Bratki dobrze kwitną zarówno w słońcu, jak i w lekkim cieniu. Warto wiedzieć, że nadmiar promieni słonecznych może powodować płowienie, szczególnie u odmian, które są najbardziej wybarwione. Zaliczają się do nich bratki bordowe lub granatowe. Należy też pamiętać, aby chronić je przed silnym wiatrem i mocnymi opadami deszczu.
Bratki wymagają stałej wilgoci, lecz nie lubią, gdy się je za bardzo zalewa. Ich ziemia powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Dlatego ziemię, do której sadzimy bratki, warto wymieszać z nawozem, który ma za zadanie utrzymywać wilgoć. Nawóz powinien być wzbogacony o hydrożel oraz składniki poprawiające strukturę podłoża. Taki sposób nawożenia sprawdzi się w czasie urlopów lub wyjazdów, ponieważ kwiaty nie wymagają wtedy częstego podlewania. W czasie podlewania bratków trzeba pamiętać, aby wodę wlać bezpośrednio do ziemi, omijając liście i kwiaty. Rośliny najlepiej podlewać wczesnym rankiem, dzięki temu słońce w ciągu dnia osuszy liście, a nadmiar wody zdąży wyparować. Warto usuwać przekwitające kwiaty i obumierające listki, żeby zrobić miejsce na nowe pąki i zapobiec rozwojowi infekcji.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik