Awokado z pestki – jak zasadzić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Awokado naturalnie występuje w klimacie tropikalnym. Drzewa, na których rośnie, osiągają nawet 20 metrów wysokości i są wiecznie zielone. Każdy może jednak wyhodować swoją małą roślinkę w domu. 


Każda osoba, która uwielbia smak awokado, z pewnością przyzna, że nieraz zastanawiała się, w jaki sposób posadzić ten wyjątkowy owoc. Jeśli uwielbiasz rośliny w swoim domu i chciałbyś mieć własne awokado na parapecie w kuchni, to przeczytaj nasz poradnik! Dowiesz się, jak krok po kroku wyhodować to egzotyczne drzewko z pestki. 

Skąd wziąć pestkę do zasadzenia awokado?

Znajdziesz ją oczywiście w dojrzałym oraz zdrowym owocu. Awokado można już kupić w większości sklepów spożywczych. Na początku jednak musisz wykonać kilka kroków, aby sprawdzić, czy pestka będzie się nadawała do zasadzenia. Na początku przekrój owoc na pół. Wyjmując pestkę z awokado, upewnij się, że robisz to delikatnie, aby przypadkiem jej nie uszkodzić. W tym celu ostrożnie przekręć połówki awokado w przeciwnych do siebie kierunkach. Gdy pestka zostanie w jednej z nich, podważ ją łyżką i wyjmij.

Sadzenie awokado – krok po kroku

Masz już odpowiednią pestkę to teraz pora na sadzenie! Warto wiedzieć, że awokado posadzone w doniczce bardzo szybko rośnie i może być wspaniałą dekoracją parapetu. Do jego zasadzenia potrzebujesz kilku rzeczy: 

 • 4 wykałaczek,
 • słoika napełnionego wcześniej wodą, 
 • ziemi kompostowej,
 • nawozu naturalnego, 
 • doniczki,
 • żwirku.

  1. Na początek oczyść dokładnie pestkę z miąższu i lekko osusz za pomocą suchego ręcznika lub czystej ściereczki. W jej dolną część wbij dwie wykałaczki. Jedną umieść z prawej strony, a drugą z lewej – zrób to równolegle do podłoża, na którym leży pestka.

  2. Kiedy wykałaczki będą już odpowiednio podpierać pestkę, oprzyj je delikatnie o ścianki słoika z wcześniej przygotowaną wodą. Płaska część pestki powinna zanurzyć się w wodzie na około ⅓ wysokości nasiona awokado. Ostra strona powinna lekko wystawać poza słoik. Jeśli wykonałeś wszystko poprawnie, pestka powinna zacząć kiełkować po około 2–4 tygodniach.

  3. Roślina zaczyna kiełkować po kilku tygodniach, ale czasem trzeba poczekać znacznie dłużej na efekty. Kiedy Twoje awokado wypuści już korzenie, a z nasiona wyrośnie mała łodyga, będzie to oznaczać, że możesz przesadzić roślinę do doniczki.

Jak poprawnie przesadzić awokado do doniczki?

Kiedy Twoja roślina osiągnie wysokość około 15 cm, oznacza to, że należy ją przesadzić do większej doniczki. Przy wyborze doniczki możesz zaszaleć! Znajdź taką, która Ci się spodoba i będzie pasować do Twojego wnętrza. Kiedy już wybierzesz odpowiednią, rozsyp na jej dnie warstwę drenującą w postaci żwiru, a następnie umieść tam swoje awokado. 

Nanieś ziemię wymieszaną z kilkoma łyżkami nawozu naturalnego. Zwróć uwagę na to, aby łodyga wystawała ponad ziemię. Na koniec podlej swoją roślinkę, jednak pamiętaj, aby jej nie przelać.

Kiedy możesz spodziewać się owoców?

Jeśli Twoje awokado będzie hodowane w odpowiednich warunkach, roślina może wydać na świat owoce po około 4–6 latach. To bardzo długi czas, dlatego należy o tym pamiętać, gdy chcemy się zdecydować na hodowlę tej rośliny. 
Dodatkowo, owoce awokado dojrzewają dość długo – od 6 do 8 miesięcy. Pamiętajmy więc, że roślina ta jest bardziej wymagająca niż większość okazów, które już hodujemy u siebie w domach. Jednak jeśli jesteś jej fanem i masz wystarczająco dużo cierpliwości – warto spróbować!

Przeczytaj też: https://slowdom.pl/w-ogrodzie/jak-przycinac-rozmaryn/

Zdjęcie główne: Daria Shevtsova/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*