Awokado naturalnie występuje w klimacie tropikalnym. Drzewa, na których rośnie, osiągają nawet 20 metrów wysokości i są wiecznie zielone. Każdy może jednak wyhodować swoją małą roślinkę w domu.
Każda osoba, która uwielbia smak awokado, z pewnością przyzna, że nieraz zastanawiała się, w jaki sposób posadzić ten wyjątkowy owoc. Jeśli uwielbiasz rośliny w swoim domu i chciałbyś mieć własne awokado na parapecie w kuchni, to przeczytaj nasz poradnik! Dowiesz się, jak krok po kroku wyhodować to egzotyczne drzewko z pestki.
Znajdziesz ją oczywiście w dojrzałym oraz zdrowym owocu. Awokado można już kupić w większości sklepów spożywczych. Na początku jednak musisz wykonać kilka kroków, aby sprawdzić, czy pestka będzie się nadawała do zasadzenia. Na początku przekrój owoc na pół. Wyjmując pestkę z awokado, upewnij się, że robisz to delikatnie, aby przypadkiem jej nie uszkodzić. W tym celu ostrożnie przekręć połówki awokado w przeciwnych do siebie kierunkach. Gdy pestka zostanie w jednej z nich, podważ ją łyżką i wyjmij.
Masz już odpowiednią pestkę to teraz pora na sadzenie! Warto wiedzieć, że awokado posadzone w doniczce bardzo szybko rośnie i może być wspaniałą dekoracją parapetu. Do jego zasadzenia potrzebujesz kilku rzeczy:
Kiedy Twoja roślina osiągnie wysokość około 15 cm, oznacza to, że należy ją przesadzić do większej doniczki. Przy wyborze doniczki możesz zaszaleć! Znajdź taką, która Ci się spodoba i będzie pasować do Twojego wnętrza. Kiedy już wybierzesz odpowiednią, rozsyp na jej dnie warstwę drenującą w postaci żwiru, a następnie umieść tam swoje awokado.
Nanieś ziemię wymieszaną z kilkoma łyżkami nawozu naturalnego. Zwróć uwagę na to, aby łodyga wystawała ponad ziemię. Na koniec podlej swoją roślinkę, jednak pamiętaj, aby jej nie przelać.
Jeśli Twoje awokado będzie hodowane w odpowiednich warunkach, roślina może wydać na świat owoce po około 4–6 latach. To bardzo długi czas, dlatego należy o tym pamiętać, gdy chcemy się zdecydować na hodowlę tej rośliny.
Dodatkowo, owoce awokado dojrzewają dość długo – od 6 do 8 miesięcy. Pamiętajmy więc, że roślina ta jest bardziej wymagająca niż większość okazów, które już hodujemy u siebie w domach. Jednak jeśli jesteś jej fanem i masz wystarczająco dużo cierpliwości – warto spróbować!
Przeczytaj też: https://slowdom.pl/w-ogrodzie/jak-przycinac-rozmaryn/
Zdjęcie główne: Daria Shevtsova/pexels.com