Wybielanie ręczników domowym i ekologicznym sposobem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jasne ręczniki łatwo się brudzą i szarzeją, przez co musimy je często wybielać. Okazuje się, że nie trzeba do tego chemicznych środków. Zobaczysz, że Twoje tkaniny staną się śnieżnobiałe dzięki domowym trickom.

Pranie z dodatkiem sody

Regularne korzystanie z silnych chemicznych środków może źle wpłynąć na strukturę ręczników, uczulać i kosztować stanowczo zbyt dużo. Udowodnimy jednak, że substancje znane z kuchni i apteki mogą mieć także zastosowanie w wybielaniu. Najpopularniejszym zamiennikiem detergentów jest soda. Znana jest z szerokiego zastosowania w kuchni, ale też idealnie zastąpi chemiczne środki piorące. Odpowiednio zastosowana, zwalcza grzyby i zmiękcza tkaniny. W internecie można spotkać się także ze sposobami łączącymi sodę z octem, jednak nie jest to najlepszy pomysł, gdyż substancje te działają na siebie neutralizująco.

1. Wlej ciepłą wodę do miski lub innego naczynia, w którym zmieszczą się Twoje tkaniny. Namocz w niej ręczniki.

2. Po kilku minutach przełóż je do pralki. Dodaj minimum pół szklanki sody oczyszczonej. Ustaw pranie na jak najwyższą temperaturę.

3. Ponownie przełóż swoje ręczniki do naczynia z ciepłą wodą i dokładnie je przepłucz. Po chwili zauważysz, że odzyskały świeżość i śnieżnobiały kolor.

Dobry nie tylko do herbaty – sok z cytryny

Podczas wizyty w markecie możesz sięgnąć po cytryny. Nie dość, że są bardzo zdrowym dodatkiem do napojów, pozwolą Ci też przeprowadzić ekologiczne wybielanie. Ich sok nada ręcznikom przyjemny zapach oraz je odświeży. Dodatkowo możesz połączyć go z wspomnianą w poprzednim pomyśle sodą. Taki duet z pewnością Cię nie zawiedzie.

1. Wyciśnij pół szklanki soku. Wymieszaj go w misce z litrem gorącej wody. Następnie przełóż tkaniny do powstałej mikstury na około pół godziny.

2. Po tym upierz je w pralce w jak najwyższej temperaturze. Po wyciągnięciu ręczniki będą wyglądać jak nowe.

Królowa kuchni w walce z szarymi ręcznikami – sól

Kolejną znaną z kuchni, ale przydatną także i przy wybielaniu substancją jest sól. Ten naturalny konserwant wykazuje również działanie odplamiające i odkażające, dzięki czemu jest świetnym alternatywą dla chemicznych środków piorących.

1. Nalej do miski wodę, aby całkowicie zamoczyć w niej ręczniki. Następnie dodaj sól w proporcji: 1 łyżka na 1 litr wody. Namaczaj tkaniny w przygotowanym roztworze przez około godzinę.

2. Tak jak w poprzednich sposobach, włóż ręczniki do pralki i nastaw ją na wysoką temperaturę. Dzięki temu prostemu domowemu sposobowi, tkaniny będą czyste jak nowe.

Pomocna nie tylko przy podrażnieniach – woda utleniona

Działanie wody utlenionej jest nieocenione przy płukaniu jamy ustnej i rozjaśnianiu zębów. Polecana jest także do wybielania tkanin. Najlepiej sprawdzi się przy praniu nieco starszych ręczników, gdyż dodatkowo wykazuje działanie pleśniobójcze.

1. Wystarczy, że do średniej miski wypełnionej ciepłą wodą wlejesz pół szklanki wody utlenionej. Tkanina powinna namakać w takim roztworze, tak jak przy poprzednich sposobach, przez około pół godziny.

2. Na koniec zaleca się wyprać ręcznik w pralce. Po wyciągnięciu będzie wolny od grzybów i nieprzyjemnych zapachów, a przede wszystkim ponownie uzyska śnieżnobiały kolor.

Zdj. główne: Vije Vijendranath/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*