Rośliny pływające do oczka wodnego – piękne i proste w pielęgnacji

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny pływające to piękna ozdoba każdego oczka wodnego. Są domem dla zwierząt, natleniają wodę oraz dostarczają cienia rybom. Jakie rośliny pływające będą się nadawały do Twojego oczka?

Jakie rośliny wybrać?

Trapa Natans, zwana kotewką, jest jedną z najchętniej wybieranych roślin do ozdoby oczek wodnych. W okresie jesiennym jej liście barwią się na czerwono, a kształtem przypominają rozetę. Z wnętrza wyrastają jasne kwiaty łudząco przypominające kielichy. Ich owoce to trujące orzechy posiadające kolce. Można je zjeść dopiero po poddaniu obróbce w wysokiej temperaturze.

Limnobium gąbczaste jest niesamowitą rośliną, utrzymującą się na powierzchni dzięki specjalnym poduszkom zawierającym wewnątrz powietrze. Liście w kształcie serca ozdobione są blaszką o błyszczącym wykończeniu. Limnobium spongia rozmnaża się w szybkim tempie, co przyczynia się do efektywnego oczyszczania zbiornika. 

Ozdobną rośliną, wywodzącą się z dalekiej Amazonii, jest Eichhornia crassipes, zwana hiacyntem wodnym. Łudząco podobna do hiacynta cebulowego, od którego zapożyczyła nazwę. Ich cechami wspólnymi są wielobarwne kwiatostany. Roślina posiada grube ogony wypełnione powietrzem, które pozwalają jej na swobodne unoszenie się na powierzchni wody.

Jak sadzić rośliny w oczku wodnym?

Odpowiednie sadzenie roślin to klucz do sukcesu. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzeby gatunków i ich wzrost. Niektóre z nich mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla innych roślin i wymagają większej przestrzeni. Ponadto niektóre rośliny będą wzrastać jedynie w wodzie głębokiej, którą trzeba im zapewnić.

Sadząc kwiaty pływające, należy zwrócić uwagę na kolejność. Najpierw rośliny wodne, ozdobne i na końcu rośliny uzupełniające. Zdecydowanie unikaj korzystania z ziemi ogrodowej, która sprzyja rozwojowi glonów. Do sadzenia roślin w oczku najlepiej sprawdzi się połączenie gliny, piasku i kompostu. Nie używaj nawozów do roślin ogrodowych. W sklepach ogrodowych znajdziesz specjalne preparaty, przeznaczone do roślin wodnych.

Pielęgnacja

Rośliny egzotyczne nie są przystosowane do niskich temperatur, dlatego w zimie zabezpieczaj je w naczyniu z wodą i przechowuj w temperaturze do 15 stopni. Zrezygnuj z  dekoracji oczka kamieniami, gdyż wypłukiwany wapień, powoduje zmianę odczynu wody. Podwyższone pH będzie przyczyniało się do rozwoju glonów. 

Nie stosuj preparatów chemicznych, ponieważ szkodzisz w ten sposób zwierzętom, znajdującym się w oczku i niszczysz mikroorganizmy. Zwróć uwagę, by rośliny umieszczone w oczku nie zajmowały więcej niż ¾ lustra wody. Natomiast podwodnych roślin nie powinno być więcej niż na ⅓ całego zbiornika wodnego. 

Oczko najlepiej umieścić w miejscu z dostępem do światła. Nie stosuj podłoża organicznego, gdyż spowoduje nadmierny rozrost życia biologicznego.

Jeśli masz wątpliwości, warto zasięgnąć porady specjalisty. Pomocy z pewnością udzielą Ci pracownicy sklepów ogrodowych i dobiorą odpowiednie produkty do pielęgnacji.

Zdj. główne: bady abbas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*