Latem można zaobserwować wzmożoną aktywność niektórych owadów. Zauważyłeś w swoim otoczeniu gniazdo os lub szerszeni i chciałbyś usunąć je w bezpieczny sposób? Podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać.
Osy i szerszenie często budują swoje gniazda w zacienionych i trudno dostępnych miejscach, w których rzadko przebywają ludzie, np. na poddaszach, dachach domów i budynków gospodarczych bądź w garażach, altanach, dziuplach drzew. Wykorzystują też dziury w ścianach, dlatego warto uszczelniać wszelkie ubytki i pęknięcia silikonem albo gipsem. Przed przystąpieniem do usuwania gniazda jadowitych owadów przygotuj się w odpowiedni sposób, aby zminimalizować ryzyko użądleniem i nie narazić na niebezpieczeństwo innych osób.
Jeśli udało Ci się zlokalizować gniazdo, możesz zaplanować jego likwidację. Najlepiej zrobić to w godzinach porannych lub w nocy, ponieważ osy i szerszenie są wtedy mniej aktywne. Jeżeli zdecydujesz się na porę nocną, pamiętaj, by nie używać rażących latarek i lampek, bo rozbudzisz owady, przez co staną się jeszcze bardziej agresywne i niebezpieczne.
Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania, zadbaj o odpowiedni ubiór. Najlepiej założyć specjalną odzież ochronną, ale w przypadku jej braku wystarczy kilka warstw zwykłych ubrań z długimi rękawami i nogawkami. Można wykorzystać również puchowe kurtki czy kombinezony. Ważne, by ubiór nie był w jaskrawych kolorach, które mogą rozdrażnić osy i szerszenie. Nie zapomnij o rękawicach oraz ochronie twarzy i szyi – koniecznie zaopatrz się w kapelusz z siatką. Bez problemu znajdziesz go w sklepach pszczelarskich lub zamówisz przez internet.
Najbezpieczniejszym sposobem usuwania gniazda jest użycie chemicznych środków owadobójczych. W sklepach znajdziesz aerozole oraz preparaty w postaci pudrów i pyłów. Przed użyciem wybranego produktu zapoznaj się dokładnie z dołączoną do niego ulotką.
Gdy będziesz już odpowiednio ubrany, upewnij się, że w pobliżu gniazda nikogo nie ma. Zamknij też wszystkie okna i drzwi do domu, żeby owady nie dostały się do środka. Dopiero wtedy zbliż się do gniazda na odległość około 5 metrów i rozpyl preparat. Oprysk powinno wykonywać się zgodnie z kierunkiem wiatru.
Po upłynięciu 24 godzin sprawdź, czy osy lub szerszenie zginęły. Jeśli nie, powtórz zabieg (w odzieży ochronnej!). A jeśli tak, to ostrożnie zakryj gniazdo workiem na śmieci, odłącz je i zamknij worek. Następnie umieść go w śmietniku, najlepiej z dala od domu.
Na pewno nie powinno się palić gniazd, ponieważ są one łatwopalne, więc wykorzystując ten sposób, możemy szybko doprowadzić do pożaru. Poza tym palenie nie zabije wszystkich owadów, a tylko je rozdrażni. Zalewanie wodą miejsc bytowania owadów albo – co gorsza – strącanie gniazd również nie należy do najrozsądniejszych metod. Jedynym skutecznym i bezpiecznym zabiegiem jest użycie odpowiednich preparatów owadobójczych.
Jeżeli jesteś uczulony na jad os lub szerszeni albo podejrzewasz, że możesz mieć alergię, nie usuwaj gniazd samodzielnie! W takiej sytuacji lepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanej firmy, by nie narażać swojego zdrowia i życia.
Zdj. główne: Daniel Lloyd Blunk-Fernández/unsplash.com