Układanie bukietów do wazonu krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna i lato to czas, kiedy przyroda budzi się do życia i obdarza nas tysiącami wielobarwnych kwiatów. Wielu z nas lubi przynosić je do domu, by przyozdobić nimi wnętrza. Niestety wiąże się to z koniecznością ułożenia kwiatów w wazonie, co nie dla każdego jest proste i przyjemne. Sprawdź, w jaki sposób ułożysz krok po kroku piękny bukiet, który będzie cieszył Twoje oczy, a także oczaruje odwiedzających Cię gości! 

Świeże kwiaty w wazonie rewelacyjnie komponować się będą niemal w każdym wnętrzu i stylu. W zależności od wybranych przez nas roślin dodatkowym plusem może być również zapach, który będą roztaczać w całym pomieszczeniu. Jednak jeszcze zanim zaczniemy tworzyć wymyślne kwiatowe kompozycje, dokładnie się przygotujmy. 

Krok pierwszy: właściwe przygotowanie 

W układaniu bukietów oprócz samego tworzenia konstrukcji istotne są również odpowiednie przygotowania. Na początku wybierz naczynie, w którym będziesz tworzyć swoją kompozycję. Dobrze by komponowało się ze stylistyką wnętrza. Następnie dokładnie umyj je wodą z płynem, w tym celu możesz również użyć domestosa, który zabije wszystkie bakterie i drobnoustroje, mogące mieć wpływ na późniejszą żywotność użytych przez nas kwiatów.

Do wazonu wlej wodę. Nadszedł czas na przygotowanie kwiatów. Najlepiej, jeśli w wodzie znajdować się będą wyłącznie łodygi, dlatego małym nożykiem bądź sekatorem usuń kolce i liście. Pozwoli to uniknąć szybkiego gnicia tych elementów. Na tym etapie warto również posegregować kwiaty według wielkości, a także ściąć ukośnie łodygi około 2 cm od dołu.

Krok drugi: sposoby na układanie

W zależności od naczynia, które wybrałeś, możesz włożyć do jego wnętrza gąbkę bądź siatkę florystyczną. Kiedy zależy Ci na stabilnym położeniu pojedynczych partii, możesz również wydzielić je po prostu bezbarwną taśmą klejącą. Każda z tych metod pozwoli Ci na niemal całkowitą kontrolę nad ułożeniem poszczególnych elementów bukietu.

Stwórz bazę koloru

Na początku warto stworzyć zieloną bazę, która będzie pełnić funkcję tła dla naszych kolorowych kwiatów. W tym celu możesz użyć eukaliptusa, liści paproci, bluszczu czy innych zielonych gałązek. Wypełnią one przestrzeń i pozwolą na komfortową pracę nad dalszą kompozycją. Przy niektórych bukietach ten etap możesz pominąć, by uniknąć przesady.

Główne akcenty

Głównymi akcentami zazwyczaj będą kwiaty, na których ogniskować się będzie nasza uwaga. Zwykle są to największe egzemplarze, bądź te o niespotykanych, ostrych i wybijających się barwach lub unikatowej formie. W kompozycjach wazonowych warto unikać symetrii, dlatego lepiej zdecydować się na nieparzystą ilość akcentów.

Na tym etapie warto się również zastanowić, czy nasz bukiet ma być zwięzły w formie kuli, a może delikatny i zwiewny o kształcie elipsy? Często kształt bukietu podpowiadają nam wybrane przez nas kwiaty, które intuicyjnie tworzą harmonijną całość w naszych głowach.

Wypełnij

Nadeszła pora na uzupełnienie kompozycji drobniejszymi kwiatami. W tym celu rewelacyjnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju mniejsze kwiaty o bardziej stonowanych odcieniach. W romantycznych, delikatnych i niemal polnych bukietach świetnie sprawdzi się gipsówka, która na długo zachowa świeżość.

Dopieść

Na sam koniec kompozycję możesz dodatkowo udekorować wstążką bądź inną dekoracją, która dopełni dzieła i sprawi, że bukiet będzie prezentować się jak dzieło najlepszego florysty w okolicy.

Zdj. główne: Janine Meuche/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*