Płytki podłogowe – jak dobrać i czyścić

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Płytki podłogowe to wyjątkowo funkcjonalne, ale także efektowne rozwiązanie do Twojego mieszkania. Dzięki ogromnej różnorodności wzorów, kolorów oraz materiałów wykonania z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Podpowiadamy, jak wybrać oraz czyścić płytki podłogowe.

Jakie rodzaje płytek możesz znaleźć w sklepach?

To, czy płytki będą dobrze się sprawdzać, zależy w największej mierze od materiału, z którego zostały wykonane. Jakie więc zalety i właściwości mają poszczególne rodzaje?

Najpopularniejszym materiałem wykonania płytek podłogowych jest z pewnością glazura. I nie bez powodu, ponieważ daje ona największe pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Takie płytki pokryte są szkliwem, dzięki czemu pięknie odbijają światło. Sprawia to, że są świetnym wyborem do małych wnętrz, ponieważ optycznie je powiększają. Sprawdzą się dobrze zarówno jako płytki łazienkowe, jak i płytki do kuchni. Glazura jest wyjątkowo odporna na środki chemiczne, dlatego też bez problemu możesz ją myć z wszelkich zabrudzeń. 

W kuchni oraz łazience znakomicie sprawdzi się również gres, czyli płytki ceramiczne, które zostały poddane dodatkowemu procesowi prasowania. Dzięki temu, że charakteryzują się one dużo twardością oraz wytrzymałością, nadają się doskonale zarówno na podłogę, jak i na ścianę. 

Innym rodzajem płytek, które również będą ciekawym rozwiązaniem, jest terakota. Są to płytki kamionkowe, które podobnie do poprzednich, sprawdzą się zarówno w roli płytek ściennych, jak i jako płytki przypodłogowe. Produkuje się je z oczyszczonej drobnoziarnistej gliny i to właśnie jej zawdzięczają swój piękny kolor. 

Mat czy połysk?

Oprócz materiału, z którego płytki zostały wykonane, bardzo ważne jest także ich wykończenie. To od niego w dużej mierze zależy, czy łatwo będzie utrzymać płytki w czystości, czy też nie. Ponadto zarówno matowe, jak i błyszczące wykończenie, posiada wyjątkowe walory estetyczne. Mat prezentuje się bardzo nowocześnie i stwarza ciekawą bazę dla industrialnych aranżacji, szczególnie gdy jest w parze z ciemnymi kolorami, a dodatkowo nie widać na nim zabrudzeń.

Wysoki połysk zaś ożywia wnętrze i powiększa je optycznie, dlatego sprawdzi się genialnie w małych kuchniach oraz łazienkach. Pamiętaj jednak, że ta właściwość ma także swoje wady –  już z daleka widać na nich wszelkie zanieczyszczenia, nawet delikatne zacieki po wodzie.

Jak skutecznie czyścić płytki podłogowe?

Żeby płytki zawsze prezentowały się nienagannie, koniecznie trzeba odpowiednio o nie zadbać. Jak to jednak zrobić? Każde mycie należy oczywiście zacząć od pozbycia się kurzu za pomocą odkurzacza, a następnie przetrzeć powierzchnię ciepłą wodą bez żadnych chemicznych dodatków.

W następnej kolejności możesz przygotować roztwór wody z octem w proporcji jedna szklanka octu na litr wody. Taka mikstura to najlepszy sposób na czyszczenie płytek ceramicznych. Błyskawicznie rozpuszcza ona tłuszcz i usuwa lepkie zanieczyszczenia.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić działanie mieszanki, możesz dodać do niej odrobinę płynu do naczyń. Pamiętaj też, że po umyciu podłogi takim roztworem, zawsze zmyj ją czystą letnią wodą. Istotne jest również zabezpieczenie fug przed każdym myciem, na przykład poprzez zwilżenie ich. Dzięki temu unikniesz ich uszkodzenia.

Zdj. główne: Patrick Hendry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*