Olej czy pokost lniany – co wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli w Twoim ogrodzie lub na tarasie znajdują się elementy drewniane, doskonale zdajesz sobie sprawę, jak ciężko jest doprowadzić je do wspaniałego wyglądu. Należy nie tylko wkomponować je w otoczenie, ale również odpowiednio zabezpieczyć. Do tego celu wykorzystać można wiele preparatów. Coraz więcej osób stawia na ekologiczne rozwiązania. W tym przypadku sprawdzą się oleje, a także pokost lniany, który coraz częściej brany jest pod uwagę.

Olej czy pokost lniany – jak dopasować je do drewna?

Olej i pokost lniany to najbardziej polecane, ekologiczne produkty wykorzystywane do pielęgnacji i zabezpieczania drewna przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Warto wspomnieć, że drewno jest tworzywem, które bardzo chłonie wilgoć i po dłuższym czasie na dworze, zwłaszcza jeśli nie jest właściwe zabezpieczone, psuje się i wygląda nieestetycznie.

Jakie są zatem różnice między olejem a pokostem lnianym? Ten drugi środek służy do jednorazowego procesu impregnacji drewna. Materiał, który został pokryty pokostem lnianym, nasiąka nim i otrzymuje powłokę ochronną. Środek wnika głęboko w wolne przestrzenie w drewnie i tym samym uniemożliwia wilgoci przedostanie się do środka. A co za tym idzie, drewno staje się odporne na grzyby, pleśń, parcenie, a także zagnieżdżanie się owadów i to na długi czas.

Natomiast olejowanie wykonuje się okresowo. Warto używać oleju systematycznie, co sezon. Dzięki temu wnika on w strukturę materiału, konserwuje go i zabezpiecza, a przy tym pozwala drewnu oddychać. Jest zatem zdecydowanie mniej inwazyjny niż pokost, dlatego wymagane jest wielokrotne powtarzanie zabiegu impregnowania.

Jak impregnować meble ogrodowe?

Olej wykorzystuje się z reguły do impregnacji drewna twardego, które samo w sobie przejawia dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie jest polecany natomiast do tzw. gatunków miękkich. Wówczas warto zastosować pokost. Co ciekawe, może być on z powodzeniem wykorzystany także do zabezpieczenia materiałów drewnopochodnych, a nawet do tynków mineralnych oraz innych porowatych powierzchni i wyrobów syntetycznych. 

Z drugiej strony, jeśli zależy Ci na osiągnięciu naturalnego efektu pięknego, zdrowego drewna, lepiej sprawdzi się olej. Poza impregnacją wydobędzie on z materiału usłojenie i barwę. Ponadto sprawi, że produkt nim pokryty będzie ciepły w dotyku i w niczym nie będzie przypominał lakieru, którym pokryte są np. podłogi w mieszkaniu. Warto mieć jednak na uwadze, że przed nałożeniem oleju trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię, gdyż po nałożeniu może on uwydatnić nierówności i skazy. Możesz także wykorzystać go na uprzednio zaimpregnowane podłoże, wystarczy je wcześniej jedynie przeszlifować. 

Z kolei pokost nie będzie współpracował z innymi impregnatami. Drewno pokryte tym środkiem nie jest zdatne do dodatkowego wykończenia go farbami czy lakierami. Dlatego jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie pokostu lnianego, należy konsekwentnie używać go również przy kolejnej impregnacji.

Zdj. główne: Simon Kadula/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*