Ogród francuski – jak go założyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ogród francuski to raj dla perfekcjonistów – nie ma w nim miejsca na chaos, dowolność. Jeśli podobają Ci się geometryczne formy, symetryczność i ład, to na pewno ogród dla Ciebie. A jak go założyć?

Ogrody francuskie to ogrody kojarzone z luksusem – nic dziwnego, w końcu wywodzą się wprost z królewskich pałaców. Aby założyć ogród francuski, wcale nie potrzeba wielkich połaci przestrzeni, chociaż zdecydowanie wygląda on wtedy efektowniej. Ogrody francuskie zostały wyparte w Europie po klęsce Napoleona przez ogrody w stylu angielskim, jednak są jeszcze zwolennicy porządku i symetrii, którzy kontynuują ten sposób aranżowania roślin. 

Ogród francuski – parę słów o korzeniach 

Na pewno choć raz byłeś w ogrodzie botanicznym, w którym wydzielony fragment zajmował ogród w stylu francuskim. I chociaż nazwa może kojarzyć się z polami lawendy w Prowansji, ogrody francuskie wywodzą się z baroku – popularność zdobyły głównie w XVII wieku, gdy Francja przeżywała złoty okres swojej kultury. 

Korzeni tego stylu można dopatrywać się w renesansowych ogrodach włoskich, jednak na obecne standardy prowadzenia ogrodu francuskiego miał wpływ Ludwik XVI. To za czasów jego panowania do porządku w ogrodach w Wersalu przywiązywano największą wagę. Ogród francuski w pełni komponuje się z założeniami oświecenia. Jest racjonalnie zaplanowany, całkowicie zdominowany przez człowieka, uprawiany w ścisłych ramach. 

Jak wygląda ogród francuski?

Najważniejszą cechą ogrodu francuskiego jest brak przypadkowości. Rośliny sadzone są w określonych ramach, na planie geometrycznych figur, tworzą niezwykłe ornamenty. Przestrzeń pełna jest żywopłotów i innych roślin, które można dowolnie przycinać, tak by tworzyły określone kształty, labirynty i alejki.

Warto pamiętać, że założenie ogrodu francuskiego wymaga dużego nakładu finansowego, a co więcej – ogromnej ilości wolnego czasu. Rośliny bowiem szybko rosną i zaczynają wymykać się spod kontroli, a głównym założeniem ogrodu w stylu francuskim jest ich całkowite zdominowanie, idealne dopasowanie do racjonalnej kompozycji. W ogrodach w stylu francuskim często pojawiają się także rzeźby, altany i fontanny, które mają na celu urozmaicenie uporządkowanej przestrzeni.

Jakie rośliny powinny się znaleźć w ogrodzie w stylu francuskim?

Głównymi roślinami w ogrodzie francuskim są żywopłoty, bukszpany i inne zielone krzewy, które da się formować w geometryczne ogrodzenia alejek oraz labirynty i kształty. Pomiędzy nimi powinny znajdować się dywany kwiatów o wyrazistych kolorach – często stanowią one wypełnienie pewnych elementów układanki stworzonej z żywopłotów. W polskim klimacie z powodzeniem można wykorzystać w tym celu begonie, nagietki, lewkonie, tulipany, narcyzy, szafirki czy hiacynty, Ogrody francuskie bardzo lubią połączenia tworzone z kwiatów cebulowych.

Warto pamiętać, że ogrody francuskie wywodzą się z klimatu, w którym rośliny otrzymują wiele ciepła i słońca, dlatego naturalnie wykorzystuje się w nich gatunki ciepłolubne. Tak naprawdę do stworzenia ogrodu francuskiego w domowych warunkach potrzeba przestrzeni, czasu i… dużej dozy kreatywności.

Zdjęcie główne: Jonathan Meyer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*