Jeśli chcesz kupić dom, to pewnie zastanawiasz się, co będzie lepsze: mały domek czy połowa bliźniaka. Jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań? Jaki typ nieruchomości warto kupić?
Mały dom wolnostojący jest rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez Polaków. Największą zaletą jest prywatność oraz dowolność aranżacji ogrodu. W małych domkach najczęściej znajduje się duży taras, który jest elementem ogrodu. Inną zaletą jest prywatność i funkcjonalność przestrzeni. Jednak rozwiązanie to ma również wadę, czyli koszty budowy i utrzymania. Koszty te są dużo niższe w domach w zabudowie bliźniaczej.
Domy w zabudowie bliźniaczej budowane są najczęściej w dużych miastach, w których ważny jest każdy m2 działki budowlanej. Ten rodzaj domu buduje się również na wąskich i długich działkach, w których jest problem z zachowaniem odległości od granicy określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku.
Bliźniak jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli dom ma zostać wybudowany dla wielopokoleniowej rodziny. Dzięki temu można w optymalny sposób wykorzystać przestrzeń z zachowaniem prywatności dla każdej rodziny. Dla wielu osób sąsiad „za ścianą” jest główną wadą tego rozwiązania, lecz można ją zamienić w zaletę.
Obecność sąsiada zwiększa bezpieczeństwo np. w czasie wyjazdu wakacyjnego. Mniejsza działka to często mniej pracy np. mniej trawnika do koszenia. Dla wielu osób mieszkanie w bliźniaku to również zacieśnianie sąsiedzkiej więzi i wspólne spędzanie czasu.
Naturalnie wielu osobom to nie odpowiada, dlatego w takich sytuacjach zaleca się, aby pomieszczenia przy wspólnej ścianie wykorzystać na wnętrza, z których rzadko korzystamy np. suszarnię, spiżarnię. Dzięki temu można wyeliminować tę wadę bliźniaka.
Koszt budowy małego domu wolnostojącego jest porównywalny do kosztu wybudowania połowy bliźniaka o tym samym metrażu. Budując bliźniak, można ograniczyć koszty związane z montażem okien oraz ociepleniem i elewacją (jedna ściana jest wspólna). Duża różnica jest w cenie zakupu działki. Do budowy bliźniaka wystarczy tylko jedna działka o powierzchni około 10 arów.
Aby wybudować dwa małe domy wolnostojące, należy mieć dość dużą działkę (w zależności od Planu Zagospodarowania Przestrzennego może to być nawet 20 arów). Jeśli działka jest długa i wąska to najlepszym rozwiązaniem jest budowa bliźniaka. Dzięki temu można w pełni wykorzystać działkę.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy wybór ma swoje wady i zalety. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
Cena zakupu połowy bliźniaka jest dużo niższa niż małego domu wolnostojącego, ponieważ domy w zabudowie bliźniaczej mają niewielką działkę.
zdjęcie główne: todd kent/unsplash.com